Volksgezondheidenzorg.info

Zoekveld

ZoönosenRegionaal & InternationaalRegionaal

Cijfers & Context

23.500 mensen met erythema migrans door tekenbeet

Regionaal & Internationaal

Grootste uitbraak Q-koorts was in Nederland

Kosten

Preventie & Zorg

Vroegsignalering vastgelegd in zoönosestructuur

Rode ring op de huid per gemeente

Rode ring op de huid 2014

per gemeente
Rode ring op de huid 2014, per gemeente
Rode ring op de huid 2014
Gemeente19942001200520092014
Oisterwijk35,475,1127,8128,3171,6
Margraten26,652,282,5124,1121,9
Woensdrecht15,1108,8158,5156,9171,0
Venlo19,176,4128,3158,6167,6
Gemert-Bakel27,379,478,3151,1112,6
Bergen op Zoom16,483,4167,6177,3146,6
Ambt-Montfort13,7135,3129,0160,5160,4
Maasbracht18,072,2102,9136,3161,9
Heeze-Leende33,181,0118,4134,3145,5
Valkenswaard31,391,7118,8160,8140,5
Meijel9,758,3111,4156,1194,1
Eindhoven31,459,9107,1120,2145,5
Heel17,980,2146,9229,6185,7
Papendrecht26,753,873,685,084,7
Heerjansdam26,051,465,676,680,1
Landgraaf22,150,360,8119,488,8
Halderberge15,546,963,396,4163,6
Boekel17,465,272,8130,597,3
Vlissingen26,545,4121,4116,8110,7
Sevenum24,570,8128,1147,1205,3
Bladel39,2113,0145,6186,5234,1
Reusel-De Mierden26,488,8161,6245,9366,5
Eersel35,894,1138,1174,4190,7
Nijmegen25,665,697,1121,8137,6
Beuningen38,666,785,9119,7121,5
Bergeijk36,684,2120,2163,6210,0
Kerkrade18,744,852,298,8102,2
Mierlo27,165,895,3127,1133,5
Someren21,775,693,1128,3125,4
Heerlen22,738,652,3122,269,4
Valkenburg aan de Geul27,449,974,9115,798,8
Helmond17,064,472,4123,9111,6
Deurne24,274,883,5133,0131,8
Korendijk13,749,365,994,586,6
Haaren30,054,9106,6120,2119,6
Onderbanken19,450,672,3101,098,7
Schinnen16,449,764,797,585,0
Brunssum20,343,761,994,695,1
Echt17,170,595,9121,7136,9
Borsele24,461,8137,993,7107,1
Roerdalen15,678,9108,9132,6146,2
Graafstroom22,741,764,293,989,3
Werkendam17,559,066,789,2112,4
Asten19,278,481,4171,5123,8
Veldhoven38,089,7122,1131,8177,2
Beek17,550,270,787,8100,8
Meerssen21,159,377,9111,1109,3
Heumen25,362,992,7121,7133,8
's-Gravendeel25,853,169,778,595,6
Maastricht26,054,471,594,5115,6
Susteren19,762,994,1108,9129,6
Hontenisse14,543,653,272,794,6
Weert22,865,2133,6186,1144,3
Swalmen23,1103,6144,3173,9194,2
Haelen15,672,5104,8165,5178,7
Simpelveld28,552,262,9130,192,1
Hunsel17,863,8109,1151,5154,0
Roermond14,381,3102,5142,7148,7
Oostburg1,249,242,9117,778,5
Sluis-Aardenburg11,875,379,644,736,1
Gendringen26,1107,9136,3181,0206,7
Brielle24,776,3106,2129,3102,6
Gulpen-Wittem31,445,375,4126,1127,1
Lemsterland113,8150,7123,0279,4314,5
Zijpe42,154,895,696,372,5
Sassenheim33,962,599,7131,2108,9
Baarle-Nassau60,5103,0152,1223,3319,2
Thorn16,377,0108,9156,5170,6
West Maas en Waal20,744,459,570,886,0
Middelharnis7,558,785,9149,2106,1
Cromstrijen21,341,372,887,786,5
Sas van Gent19,324,538,480,592,9
Axel10,514,638,972,194,8
Lelystad31,166,8109,2144,684,1
Hattem48,189,3109,0168,7173,6
Beverwijk43,784,6130,4124,3136,6
Dongeradeel35,653,9106,696,5170,2
Ferwerderadiel31,768,6108,593,2157,7
Hoogezand-Sappemeer24,570,4111,7148,1194,0
Marum68,389,0152,3204,4227,6
Scheemda18,154,3135,8232,3191,0
Borger - Odoorn40,4105,5245,8338,4514,5
Wieringen12,439,756,962,388,1
Den Helder21,957,065,381,743,7
Dantumadeel45,660,095,1149,6202,8
Groningen34,186,4118,8172,7193,1
Reiderland21,649,9213,3249,6129,3
Eemsmond12,675,693,9146,791,5
Loppersum29,681,6109,3166,0143,3
het Bildt47,366,092,284,0121,2
Achtkarspelen37,947,8103,0217,6171,1
Wunseradiel44,673,2108,4138,5107,5
Boarnsterhim54,282,0127,8138,9115,8
Opsterland85,4146,2213,4242,8222,4
Pekela30,065,1136,8176,7262,9
Menterwolde20,336,496,4120,3334,7
Ameland31,3123,1247,5295,3161,7
Skarsterlan65,195,1127,9225,8179,1
Heerenveen95,9144,7189,3221,4165,0
Bellingwedde26,567,0181,6204,5279,1
Westerveld163,9347,7373,9407,0421,3
Delfzijl27,161,099,0194,1238,6
Bedum28,473,9101,6169,5167,8
Gaasterlan-Sleat265,3362,7175,5211,1292,3
Littenseradiel49,677,2104,7117,398,1
Winschoten30,044,0105,7151,3165,0
Staphorst41,677,9122,3212,6167,9
Coevorden62,5113,5182,1195,6203,8
Leek41,998,6137,6176,2190,0
Leeuwarden57,978,1104,599,399,6
Waterland33,871,477,895,397,2
Noordoostpolder41,155,568,792,0172,7
Hoogeveen49,590,0205,4225,2178,6
Winsum12,862,579,4142,9168,5
Schagen21,551,688,483,786,8
Niedorp24,245,891,075,087,2
Beemster33,169,471,595,779,7
Nunspeet77,3112,4144,3199,4238,9
Stadskanaal36,158,8147,1204,1399,8
Bolsward53,479,1113,2124,894,9
Ooststellingwerf121,3174,5298,0316,4449,4
Muiden39,873,987,4115,7137,1
Weststellingwerf111,6133,8133,1195,8178,1
Wormerland32,672,172,0102,197,0
Heemstede66,9100,5147,4160,5161,6
Diemen35,670,085,8101,6104,2
Lochem67,1143,4214,4224,9321,6
Grootegast49,981,2149,8189,9132,7
Assen46,7102,2189,8222,8247,1
Sneek60,477,3148,4174,3120,6
Gorssel80,6119,8195,8209,0316,6
Haarlemmerliede en Spaarnwoude48,580,2121,1124,0109,1
Zandvoort62,689,6122,9158,6133,3
Kampen37,076,291,9133,3121,0
Wierden58,7118,2186,9222,6231,4
Enschede62,1107,3112,9174,2182,8
Almelo71,692,8133,0166,0196,4
Kollumerland en Nieuwkruisland36,354,999,0148,6163,2
Appingedam23,862,198,3192,1208,4
Zeevang30,572,072,291,882,8
Borne66,3111,1134,0177,2206,0
Wieringermeer13,842,286,465,4111,1
Anna Paulowna19,040,269,974,570,9
Ten Boer18,061,183,6160,2180,9
Noordenveld73,3138,2171,4185,2283,1
Zuidhorn39,693,1121,0152,5175,0
Franekeradeel32,970,679,4118,868,7
Terschelling158,2556,3586,9586,9503,2
Haren38,693,4153,7173,6228,3
Texel63,7101,7143,7108,0287,9
Wester-Koggenland30,847,163,790,780,0
Elburg51,7108,5137,1172,8220,5
Marne De13,473,471,5123,7143,0
Denekamp74,9126,6148,7216,6296,9
Raalte58,8106,7130,0171,0213,4
Hellendoorn62,0106,4155,5222,2219,8
Emmen50,0124,0140,0190,8282,9
Vlagtwedde33,988,6178,1324,6310,0
Dronten32,2154,0130,1143,5175,8
Amsterdam35,969,479,595,695,1
Putten59,7105,3103,6184,5171,8
Harenkarspel30,651,770,883,697,3
Medemblik21,949,362,2100,799,9
Harlingen34,863,493,695,184,3
Hilversum51,483,2105,6174,2156,1
Enkhuizen39,342,090,1105,497,2
Langedijk31,357,4101,1102,091,3
Wijdemeren72,485,5134,3159,9146,0
Bussum69,698,2123,8176,2152,5
Tynaarlo48,3113,2172,7203,4246,3
Liesveld23,644,153,989,174,1
Leerdam24,646,667,393,682,8
Vriezenveen54,291,2120,3185,3182,6
Vlieland586,9702,2109,1702,2274,1
Slochteren16,051,2116,3170,2208,1
Smallingerland68,579,2140,6178,8183,2
Aa en Hunze71,0140,7216,1283,7342,3
Deventer90,4123,6141,0173,6238,7
De Ronde Venen25,654,679,193,2113,8
Haarlem61,993,0135,9160,5135,2
Abcoude34,764,3122,3115,8123,2
Blaricum61,786,3106,0137,5138,7
Dalfsen49,179,8119,6180,8170,9
Oldenzaal66,5140,0154,2194,8218,0
Voorhout36,162,377,8139,6108,4
Schiermonnikoog121,1956,4702,21610,21610,2
Wymbritseradiel67,2111,8114,1150,3153,5
Midden-Drenthe73,8185,4247,0215,0308,7
Heerhugowaard27,548,467,798,491,6
Stede Broec33,341,066,4100,9105,3
Drechterland31,445,665,792,3110,6
Wognum26,646,659,294,089,4
Uitgeest38,977,493,3124,6108,9
Obdam23,748,566,390,484,4
Heemskerk40,280,092,0106,2115,7
Purmerend26,576,283,593,388,4
Edam-Volendam23,764,066,784,269,7
Nijefurd79,1130,8152,9152,9149,7
Veendam29,956,198,0116,0229,2
Leeuwarderadeel47,664,9100,9102,2181,8
Tytsjerksteradiel57,171,2106,4163,5147,9
Zoeterwoude30,661,976,3105,0107,7
Utrecht38,769,7106,7124,6124,7
Amstelveen33,463,484,797,1105,2
Noordwijk38,274,699,0142,8146,8
Noorder-Koggenland21,743,166,882,7113,2
Weesp49,582,9111,0135,0140,2
Hengelo Ov62,4114,9142,9185,4185,8
Hillegom53,776,9115,7145,5157,3
Nieuwegein33,061,092,298,8103,8
IJsselstein37,555,483,593,993,5
Culemborg41,170,795,5103,796,8
Zederik27,731,245,981,775,9
Epe83,1139,5172,6242,2241,4
Losser73,1128,4155,8204,4240,0
Voorst90,2120,6176,9214,2223,3
Aalsmeer25,347,389,8103,7110,5
Schermer31,160,555,8111,1111,8
Heiloo40,073,572,1111,2127,5
Zelhem48,9131,9180,4222,5270,8
Haarlemmermeer44,061,0112,6109,6109,2
Menaldumadeel48,569,291,885,5114,1
Monster30,137,366,779,192,2
Pijnacker-Nootdorp26,145,474,899,683,7
Ermelo52,1100,2145,1171,0182,2
Naarden54,779,7109,2135,6151,3
Naaldwijk21,839,776,574,597,2
Capelle aan den IJssel24,055,477,584,8121,2
Schiedam23,241,955,872,169,6
Bleiswijk20,844,790,896,484,1
Doesburg67,0131,5157,1174,4220,2
Lichtenvoorde51,8107,4158,0175,0154,9
De Wolden52,1119,7222,0273,7274,4
Zwartewaterland40,272,483,1158,3126,9
Heerde52,6108,7126,2160,8243,8
Zeewolde56,8106,2100,7125,4131,3
Bloemendaal65,299,8158,4161,4170,3
Almere47,970,490,5102,1115,4
Buren42,368,976,8102,3115,4
Oldebroek39,494,697,8120,2147,4
Zaanstad34,966,887,098,0104,0
Apeldoorn88,8117,4174,7244,7220,6
Leiden37,966,573,1122,5111,5
Borculo76,8121,7169,8214,2296,4
Harderwijk51,0104,1108,0162,1155,7
Aalten42,7129,5153,7191,1162,6
Leiderdorp31,154,677,897,9106,4
Bathmen77,0127,9187,3215,4243,1
Eemnes48,994,7104,1153,0144,2
Bunschoten53,379,998,2139,1141,6
Laren66,691,8116,8161,2147,5
Rijswijk32,439,866,585,2101,8
Groenlo65,7112,9153,4201,5191,4
Oudewater38,951,663,194,280,5
Woerden27,254,467,983,3106,0
Warnsveld73,5113,6183,8230,8307,0
Venhuizen29,936,360,4103,594,5
Alkmaar25,155,863,094,397,9
Urk42,537,379,791,6100,2
Hoorn26,946,764,479,283,2
Rijssen69,2140,7194,6250,6321,2
Bennebroek58,884,8127,2150,0137,7
Steenwijk88,3147,0141,1203,3231,3
Ouderkerk22,266,183,999,794,7
Vianen36,857,482,096,270,9
Loenen46,682,4108,9130,5133,1
Lisse41,263,378,8136,8119,7
Hardenberg34,7104,6207,8204,5240,3
Velsen55,1102,0145,9150,4146,8
Barneveld53,675,8109,5159,6156,4
Bergh42,990,9163,3196,3203,0
Rozenburg28,082,5106,693,474,3
Ommen46,2115,0197,8219,5290,9
Castricum42,275,377,6107,7145,6
Nuenen c.a.31,662,4103,6147,6136,7
Kapelle17,559,284,397,188,7
Maarssen41,368,298,2106,6119,4
Nieuwkoop26,843,166,1108,799,9
Voorschoten35,460,688,1124,5127,9
Rijnsburg32,954,173,8111,7109,5
Meppel34,677,5145,8207,1217,3
Nijkerk45,581,4101,5153,2152,0
Uithoorn28,648,289,697,3105,8
Hof van Twente69,2126,4178,4225,0305,5
Brummen79,6127,0207,1225,2237,2
Arnhem41,095,7131,2167,6150,7
Ouder-Amstel34,567,386,197,497,2
Olst73,4142,8170,5227,7268,6
Noordwijkerhout46,670,8107,1151,1117,9
Huizen51,583,1111,8152,3150,5
Barendrecht24,653,465,580,3112,9
Ubbergen28,275,199,1142,1138,0
Warmond42,159,480,3133,6106,7
Katwijk34,160,071,2123,8125,2
Alkemade30,955,771,6114,7103,6
Rheden49,3131,8224,4202,4203,4
Kesteren50,369,082,2113,6113,0
Zoetermeer24,440,176,196,984,1
's-Gravenzande24,741,074,571,1101,5
Wijk bij Duurstede65,7116,7104,8139,5169,6
Angerlo44,2117,4137,1168,4170,7
Bergschenhoek25,752,981,888,481,0
Landsmeer33,267,577,691,896,3
Tubbergen75,680,7103,6154,1225,5
Oostzaan34,866,579,894,692,7
Rozendaal49,1104,8144,5181,3154,4
Waddinxveen28,551,076,8117,393,0
Rhenen76,2115,0118,9166,1181,5
Vorden66,4109,6236,1270,6375,4
Leidschendam-Voorburg34,145,071,493,2105,2
Zwolle46,976,192,9128,7149,8
Graft-De Rijp34,375,471,898,1105,3
Landerd15,547,579,2118,492,9
Drimmelen18,162,463,388,9105,0
Amersfoort42,390,693,3142,4136,5
Bergen NH43,383,381,1110,1138,4
Wervershoof26,341,666,194,186,2
Opmeer21,847,962,399,495,3
Andijk26,845,369,0110,4115,4
Breukelen39,055,5109,589,1113,5
Duiven37,583,6112,4163,1155,9
Didam47,9125,5143,9160,8205,6
Roosendaal21,555,6102,3122,4128,2
Venray48,278,6126,2150,7190,4
Rucphen20,253,375,2109,2136,8
Oosterhout26,568,982,1122,2122,7
Sint Anthonis31,072,685,6157,0134,8
Wisch32,4105,2129,2206,9187,5
Westervoort42,388,2114,9155,0147,4
Valkenburg ZH39,257,376,8130,5120,6
Hellevoetsluis23,765,897,2156,4127,0
Mook en Middelaar22,874,686,9132,6144,1
Grave19,956,592,2114,0121,0
Cranendonck30,392,4140,4157,9118,5
Nederweert16,187,2122,4168,5161,5
Kessel14,768,6125,0151,6183,0
Ruurlo76,8113,8165,2214,3264,1
Scherpenzeel63,7100,195,2141,9153,5
Renswoude70,2110,5111,4166,8187,9
Ede63,9109,9137,4182,2185,7
Bodegraven36,851,164,995,389,6
Woudenberg70,6111,386,1147,8172,2
Lopik29,437,646,875,972,3
Moordrecht32,052,973,7101,998,1
Horst aan de Maas28,772,9130,0151,7191,6
Arcen en Velden29,278,3150,8208,8223,6
Son en Breugel30,356,5101,8126,9139,4
Goirle29,764,2112,3147,7182,5
Bergambacht28,258,575,1112,182,8
Sliedrecht19,148,866,085,090,5
Zwijndrecht32,960,059,580,995,5
Oud-Beijerland15,147,659,0102,189,3
Binnenmaas27,857,964,875,1108,6
Moerdijk15,843,249,5100,0116,3
Doetinchem29,4106,0130,7203,7227,1
Aalburg25,455,977,1113,2129,8
Steenbergen19,455,792,7139,4147,2
Maasdonk28,347,181,0107,1115,5
Schijndel25,962,1118,8125,6125,9
Wehl38,5101,6131,5175,0225,8
Haaksbergen69,0113,5139,9195,6233,6
Ter Aar31,539,568,4105,994,5
De Bilt55,190,8129,6151,2141,7
Wassenaar38,447,068,9102,5112,6
Neede70,0115,5151,9226,4333,4
Waalwijk20,763,182,9126,0126,4
Geertruidenberg22,557,880,6120,7132,6
Gilze en Rijen28,455,284,0123,9142,8
's-Hertogenbosch29,148,686,3114,293,1
Cuijk17,760,975,1126,2120,5
Heythuysen20,169,7131,9185,3194,5
Zevenaar43,680,186,4146,1206,0
Maasland20,950,375,879,672,0
Overbetuwe33,971,5101,2127,2123,4
Schoonhoven34,953,552,3152,784,3
Hendrik-Ido-Ambacht20,347,672,786,4109,1
Spijkenisse24,946,158,179,172,3
Rotterdam27,844,457,279,764,0
Bemmel30,364,193,0126,9133,4
Vlaardingen27,152,963,078,377,2
Millingen aan de Rijn28,668,589,9133,1145,9
Alblasserdam26,234,369,076,880,9
Bernisse20,061,478,4132,4104,9
Albrandswaard25,342,856,883,581,0
Tiel25,953,278,885,386,2
Rijnwaarden35,675,782,1126,0133,2
Boxmeer24,378,4100,4170,2124,7
Veere33,772,7122,6181,9168,5
Nieuwerkerk aan den IJssel24,449,770,886,989,6
Wageningen92,2115,7110,4186,3177,0
De Lier28,155,080,687,397,8
Jacobswoude26,646,975,599,894,6
Baarn55,090,4109,0153,3139,6
Liemeer24,747,069,195,1103,0
Strijen21,647,555,487,096,1
Dinxperlo44,4105,6127,9143,6146,6
Ridderkerk26,343,773,282,798,8
Soest52,787,9113,6146,8150,8
Boskoop46,046,471,190,380,8
Driebergen-Rijsenburg65,7129,0135,9183,7227,8
Steenderen54,7115,4219,5232,1281,0
Alphen-Chaam77,9100,4135,8191,0215,0
Zutphen70,5106,2197,8186,3240,7
Maassluis26,448,275,478,469,5
Zeist49,895,9116,0150,3166,4
Alphen aan den Rijn27,641,465,891,692,7
Montfoort29,457,487,5103,8100,4
Oss27,446,668,998,2104,2
Tholen14,428,239,6115,8135,4
Giessenlanden19,436,955,594,785,1
Leusden54,293,698,9163,1165,0
Westvoorne46,1173,6210,3199,4133,5
Schouwen-Duiveland42,3115,1164,2206,3291,7
Zundert18,164,473,5120,7138,2
Noord-Beveland25,154,7123,3130,3149,4
Middelburg22,753,3152,9108,1104,2
Eibergen94,5147,9192,8261,9250,6
Oegstgeest40,462,983,0140,0104,1
's-Gravenhage34,241,763,080,488,3
Leersum78,5181,599,5154,1235,1
Lingewaal19,943,771,798,191,4
Zaltbommel27,661,172,2102,999,1
Dordrecht23,355,157,979,094,1
Hummelo en Keppel59,2128,7195,8244,0258,2
Delft30,856,062,790,279,4
Berkel en Rodenrijs26,546,663,685,784,8
Breda26,659,978,9128,3131,1
Best37,972,4128,3132,2179,2
Hilvarenbeek27,074,8121,3147,2164,0
Maarn87,7238,1118,4195,2213,7
Hengelo Gld52,096,9155,0251,2275,4
Rijnwoude31,059,472,695,192,3
Bunnik47,784,4103,3124,2134,2
Geldermalsen29,463,087,992,296,4
Tilburg22,348,084,3111,9108,3
Reeuwijk35,950,669,7100,890,1
Doorn78,8132,2108,2132,5179,9
Amerongen108,7117,486,8152,4164,5
Veghel17,962,074,7128,598,4
Veenendaal74,6107,1100,5145,4172,4
Sint Michielsgestel32,449,296,0129,2132,9
Vught31,969,5115,4139,1117,0
Maasdriel23,554,380,7117,2101,3
Lith25,646,371,193,090,7
Houten42,169,4100,3111,5116,6
Schipluiden26,746,157,079,975,0
Winterswijk73,6147,8225,3216,7206,4
Gouda35,048,577,2119,996,7
Wateringen32,042,862,286,684,8
Beesel18,066,0118,5167,1153,6
Bernheze17,954,594,2130,3111,3
Wijchen21,251,979,5109,2116,1
Gorinchem19,445,766,472,193,3
Oostflakkee7,857,764,7123,1104,7
Mill en Sint Hubert17,656,270,8124,2106,9
Renkum53,8100,2133,4176,2168,6
Zevenhuizen-Moerkapelle20,448,775,186,186,3
Vlist26,267,664,9116,978,9
Neerijnen23,851,277,892,880,6
Hardinxveld-Giessendam27,250,864,479,290,6
Goedereede73,9105,8150,9175,6230,4
Uden13,048,172,3110,989,6
Dongen22,253,178,4110,8123,0
Goes23,252,0101,4108,6109,3
Oirschot41,696,6139,0133,9178,0
Voerendaal28,450,564,2116,088,7
Gennep25,574,887,8152,2115,8
Heusden28,453,384,3125,4111,7
Sint-Oedenrode29,257,8101,6127,2138,4
Laarbeek24,275,478,1152,1124,3
Meerlo-Wanssum33,293,7124,5198,3209,8
Nederlek17,541,974,985,088,1
Krimpen aan den IJssel21,641,674,882,681,1
Druten42,565,377,4111,1103,4
Nieuw-Lekkerland30,144,1132,899,5104,7
Woudrichem19,350,063,1101,8114,1
Etten-Leur18,150,360,4121,5155,6
Boxtel37,665,0139,8122,0169,6
Groesbeek23,562,493,9135,2135,4
Ravenstein28,050,471,797,5101,1
Dirksland31,871,6110,6187,8191,4
Bergen L41,6161,5111,7207,5160,1
Loon op Zand27,362,697,7129,0165,5
Nuth18,149,165,1108,192,5
Vaals30,054,874,4126,0123,0
Roggel en Neer12,859,0123,1197,7193,0
Sittard-Geleen13,560,880,391,9113,5
Stein21,750,276,695,7106,9
Helden13,261,7138,7148,2196,2
Reimerswaal13,578,6135,5129,794,9
Hulst7,536,136,274,058,9
Terneuzen23,426,342,971,0113,6
Waalre37,687,7123,7156,1167,5
Maasbree17,761,7141,2159,7191,4
Eijsden37,050,775,7118,8123,6
Geldrop29,161,4109,8126,5135,6
View all detail data

Rode ring vooral in noordoosten van Nederland

Uit de nieuwste peiling onder huisartsen bleek dat zij in 2014 ongeveer 23.500 mensen met een rode ring- of vlekvormige uitslag op de huid (erythema migrans) op het spreekuur kregen. Deze huiduitslag is het meest voorkomende signaal van de ziekte van Lyme. Daarnaast werd bij ongeveer 1.400 mensen de ziekte van Lyme vastgesteld op basis van andere klachten. Tot 2009 werd een toename gezien in het aantal huisartsconsulten voor tekenbeten en erythema migrans sinds 1994. Tussen 2009 en 2014 is aantal mensen dat zich meldt met een rode ring-of vlekvormige huiduitslag minder sterk toegenomen en lijkt zich te stabiliseren. De sterkste toename van huisartsconsulten voor erythema migrans werd waargenomen in het noordoosten van het land. Het aantal mensen dat naar de huisarts gaat met een teek in de huid is afgenomen. Mogelijk verwijderen mensen de teek vaker zelf. Meer informatie over de ziekte van Lyme en rode ring op de huid zie: Definities.

Vergelijk met ander kaart

Regionale verschillen in tekenbeten

Dichtheid van tekenbeten 2012-2013

per vierkante kilometer
Dichtheid van tekenbeten 2012-2013 per vierkant kilometer
Dichtheid van tekenbeten 2012-2013
Gemeente
Ameland
het Bildt
Franekeradeel
Harlingen
Heerenveen
Kollumerland en Nieuwkruisland
Leeuwarden
Leeuwarderadeel
Lemsterland
Ooststellingwerf
Opsterland
Schiermonnikoog
Smallingerland
Terschelling
Vlieland
Weststellingwerf
Assen
Coevorden
Emmen
Hoogeveen
Meppel
Littenseradiel
Almelo
Borne
Dalfsen
Deventer
Enschede
Haaksbergen
Hardenberg
Hellendoorn
Hengelo
Kampen
Losser
Noordoostpolder
Oldenzaal
Ommen
Raalte
Staphorst
Tubbergen
Urk
Wierden
Zwolle
Rijnwaarden
Aalten
Apeldoorn
Arnhem
Barneveld
Beuningen
Brummen
Buren
Culemborg
Doesburg
Doetinchem
Druten
Duiven
Ede
Elburg
Epe
Ermelo
Geldermalsen
Groesbeek
Harderwijk
Hattem
Heerde
Heumen
Lochem
Maasdriel
Millingen aan de Rijn
Nijkerk
Nijmegen
Oldebroek
Putten
Renkum
Rheden
Rozendaal
Scherpenzeel
Tiel
Ubbergen
Voorst
Wageningen
Westervoort
Winterswijk
Wijchen
Zaltbommel
Zevenaar
Zutphen
Nunspeet
Dronten
Neerijnen
Amersfoort
Baarn
De Bilt
Bunnik
Bunschoten
Eemnes
Houten
Leusden
Lopik
Montfoort
Renswoude
Rhenen
Soest
Utrecht
Veenendaal
Woudenberg
Wijk bij Duurstede
IJsselstein
Zeist
Nieuwegein
Aalsmeer
Alkmaar
Amstelveen
Amsterdam
Graft-De Rijp
Beemster
Bergen (NH.)
Beverwijk
Blaricum
Bloemendaal
Bussum
Castricum
Diemen
Edam-Volendam
Enkhuizen
Haarlem
Haarlemmerliede en Spaarnwoude
Haarlemmermeer
Heemskerk
Heemstede
Heerhugowaard
Heiloo
Den Helder
Hilversum
Hoorn
Huizen
Landsmeer
Langedijk
Laren
Medemblik
Muiden
Naarden
Oostzaan
Opmeer
Ouder-Amstel
Purmerend
Schagen
Texel
Uitgeest
Uithoorn
Velsen
Weesp
Schermer
Zandvoort
Zeevang
Zaanstad
Alblasserdam
Alphen aan den Rijn
Barendrecht
Bergambacht
Drechterland
Boskoop
Brielle
Capelle aan den IJssel
Delft
Dordrecht
Goeree-Overflakkee
Gorinchem
Gouda
's-Gravenhage
Hardinxveld-Giessendam
Hellevoetsluis
Hendrik-Ido-Ambacht
Stede Broec
Hillegom
Katwijk
Krimpen aan den IJssel
Leerdam
Leiden
Leiderdorp
Lisse
Maassluis
Bernisse
Nieuwkoop
Noordwijk
Noordwijkerhout
Oegstgeest
Oud-Beijerland
Binnenmaas
Korendijk
Oudewater
Papendrecht
Ridderkerk
Rotterdam
Rijswijk
Schiedam
Schoonhoven
Sliedrecht
Cromstrijen
Spijkenisse
Albrandswaard
Westvoorne
Strijen
Vianen
Vlaardingen
Vlist
Voorschoten
Waddinxveen
Wassenaar
Woerden
Zoetermeer
Zoeterwoude
Zwijndrecht
Nederlek
Ouderkerk
Gaasterlân-Sleat
Borsele
Goes
West Maas en Waal
Hulst
Kapelle
Middelburg
Giessenlanden
Molenwaard
Reimerswaal
Zederik
Terneuzen
Tholen
Veere
Vlissingen
Lingewaal
De Ronde Venen
Tytsjerksteradiel
Aalburg
Asten
Baarle-Nassau
Bergen op Zoom
Best
Boekel
Boxmeer
Boxtel
Breda
Deurne
Pekela
Dongen
Eersel
Eindhoven
Etten-Leur
Geertruidenberg
Gilze en Rijen
Goirle
Grave
Haaren
Helmond
's-Hertogenbosch
Heusden
Hilvarenbeek
Loon op Zand
Mill en Sint Hubert
Nuenen, Gerwen en Nederwetten
Oirschot
Oisterwijk
Oosterhout
Oss
Rucphen
Schijndel
Sint-Michielsgestel
Sint-Oedenrode
Someren
Son en Breugel
Steenbergen
Waterland
Tilburg
Uden
Valkenswaard
Veghel
Veldhoven
Vught
Waalre
Waalwijk
Werkendam
Woensdrecht
Woudrichem
Zundert
Wormerland
Onderbanken
Landgraaf
Beek
Beesel
Bergen (L.)
Brunssum
Gennep
Heerlen
Kerkrade
Maastricht
Meerssen
Mook en Middelaar
Nederweert
Nuth
Roermond
Schinnen
Simpelveld
Stein
Vaals
Venlo
Venray
Voerendaal
Weert
Valkenburg aan de Geul
Lelystad
Horst aan de Maas
Oude IJsselstreek
Teylingen
Utrechtse Heuvelrug
Oost Gelre
Koggenland
Lansingerland
Leudal
Maasgouw
Eemsmond
Gemert-Bakel
Halderberge
Heeze-Leende
Laarbeek
De Marne
Reusel-De Mierden
Roerdalen
Maasdonk
Rijnwoude
Roosendaal
Schouwen-Duiveland
Aa en Hunze
Borger-Odoorn
Cuijk
Landerd
De Wolden
Noord-Beveland
Wijdemeren
Noordenveld
Twenterand
Westerveld
Sint Anthonis
Lingewaard
Cranendonck
Steenwijkerland
Moerdijk
Echt-Susteren
Sluis
Drimmelen
Bernheze
Ferwerderadiel
Alphen-Chaam
Bergeijk
Bladel
Gulpen-Wittem
Tynaarlo
Midden-Drenthe
Overbetuwe
Hof van Twente
Neder-Betuwe
Rijssen-Holten
Geldrop-Mierlo
Olst-Wijhe
Dinkelland
Westland
Midden-Delfland
Berkelland
Bronckhorst
Sittard-Geleen
Kaag en Braassem
Dantumadiel
Zuidplas
Peel en Maas
Oldambt
Zwartewaterland
Súdwest Fryslân
Bodegraven-Reeuwijk
Eijsden-Margraten
Stichtse Vecht
Menameradiel
Hollands Kroon
Leidschendam-Voorburg
Pijnacker-Nootdorp
Montferland
Menterwolde
Appingedam
Bedum
Bellingwedde
Ten Boer
Delfzijl
Groningen
Grootegast
Haren
Hoogezand-Sappemeer
Leek
Loppersum
Marum
Almere
Stadskanaal
Slochteren
Veendam
Vlagtwedde
Zeewolde
Skarsterlân
Winsum
Boarnsterhim
Zuidhorn
Dongeradeel
Achtkarspelen
NEDERLAND
View all detail data

Hoogste tekenbeetdichtheid op de Utrechtse Heuvelrug


In 2012 en 2013 zijn er via Tekenradar.nl, een initiatief van Wageningen University en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, in totaal ruim 16.000 tekenbeten gemeld. De tekenbeetdichtheid is het hoogst op de Utrechtse Heuvelrug, op de Veluwe, in het Noord-Hollandse duingebied en op de grens van Groningen en Drenthe onder het Paterswoldsemeer. Per provincie werden over 2012 en 2013 de meeste tekenbeten gemeld in de provincie Gelderland (3.000), gevolgd door Noord-Holland (1.600), Noord-Brabant (1.400), Utrecht en Overijssel (beide 1.150), Drenthe (1.050) en Zuid-Holland (1.000). Bij 1.500 meldingen in 2013 werd er ook een teek opgestuurd naar het RIVM. Van deze opgestuurde teken bleek 20 procent de Borrelia-bacterie bij zich te dragen. Ongeveer twee procent van de mensen die een tekenbeet opliepen kreeg de ziekte van Lyme (Tekenradar.nl, 2014). Meer informatie over de ziekte van Lyme zie: Definities.

Experts en redactie

Meldingen Q-koorts per postcodegebied

Gemelde Q-koortspatiënten 1 jan t/m 31 december 2010

per vierpositie postcodegebieden, N=505*
Gemelde Q-koortspatienten 1 jan t/m 31 december 2010, per vierpositie postcodegebied
Gemelde Q-koortspatiënten 1 jan t/m 31 december 2010
Gemeente
Ameland
het Bildt
Franekeradeel
Harlingen
Heerenveen
Kollumerland en Nieuwkruisland
Leeuwarden
Leeuwarderadeel
Ooststellingwerf
Opsterland
Schiermonnikoog
Smallingerland
Terschelling
Vlieland
Weststellingwerf
Assen
Coevorden
Emmen
Hoogeveen
Meppel
Littenseradiel
Almelo
Borne
Dalfsen
Deventer
Enschede
Haaksbergen
Hardenberg
Hellendoorn
Hengelo
Kampen
Losser
Noordoostpolder
Oldenzaal
Ommen
Raalte
Staphorst
Tubbergen
Urk
Wierden
Zwolle
Rijnwaarden
Aalten
Apeldoorn
Arnhem
Barneveld
Beuningen
Brummen
Buren
Culemborg
Doesburg
Doetinchem
Druten
Duiven
Ede
Elburg
Epe
Ermelo
Geldermalsen
Groesbeek
Harderwijk
Hattem
Heerde
Heumen
Lochem
Maasdriel
Millingen aan de Rijn
Nijkerk
Nijmegen
Oldebroek
Putten
Renkum
Rheden
Rozendaal
Scherpenzeel
Tiel
Ubbergen
Voorst
Wageningen
Westervoort
Winterswijk
Wijchen
Zaltbommel
Zevenaar
Zutphen
Nunspeet
Dronten
Neerijnen
Amersfoort
Baarn
De Bilt
Bunnik
Bunschoten
Eemnes
Houten
Leusden
Lopik
Montfoort
Renswoude
Rhenen
Soest
Utrecht
Veenendaal
Woudenberg
Wijk bij Duurstede
IJsselstein
Zeist
Nieuwegein
Aalsmeer
Alkmaar
Amstelveen
Amsterdam
Graft-De Rijp
Beemster
Bergen (NH.)
Beverwijk
Blaricum
Bloemendaal
Bussum
Castricum
Diemen
Edam-Volendam
Enkhuizen
Haarlem
Haarlemmerliede en Spaarnwoude
Haarlemmermeer
Heemskerk
Heemstede
Heerhugowaard
Heiloo
Den Helder
Hilversum
Hoorn
Huizen
Landsmeer
Langedijk
Laren
Medemblik
Muiden
Naarden
Oostzaan
Opmeer
Ouder-Amstel
Purmerend
Schagen
Texel
Uitgeest
Uithoorn
Velsen
Weesp
Schermer
Zandvoort
Zeevang
Zaanstad
Alblasserdam
Alphen aan den Rijn
Barendrecht
Bergambacht
Drechterland
Brielle
Capelle aan den IJssel
Delft
Dordrecht
Goeree-Overflakkee
Gorinchem
Gouda
's-Gravenhage
Hardinxveld-Giessendam
Hellevoetsluis
Hendrik-Ido-Ambacht
Stede Broec
Hillegom
Katwijk
Krimpen aan den IJssel
Leerdam
Leiden
Leiderdorp
Lisse
Maassluis
Bernisse
Nieuwkoop
Noordwijk
Noordwijkerhout
Oegstgeest
Oud-Beijerland
Binnenmaas
Korendijk
Oudewater
Papendrecht
Ridderkerk
Rotterdam
Rijswijk
Schiedam
Schoonhoven
Sliedrecht
Cromstrijen
Spijkenisse
Albrandswaard
Westvoorne
Strijen
Vianen
Vlaardingen
Vlist
Voorschoten
Waddinxveen
Wassenaar
Woerden
Zoetermeer
Zoeterwoude
Zwijndrecht
Nederlek
Ouderkerk
Borsele
Goes
West Maas en Waal
Hulst
Kapelle
Middelburg
Giessenlanden
Molenwaard
Reimerswaal
Zederik
Terneuzen
Tholen
Veere
Vlissingen
Lingewaal
De Ronde Venen
Tytsjerksteradiel
Aalburg
Asten
Baarle-Nassau
Bergen op Zoom
Best
Boekel
Boxmeer
Boxtel
Breda
Deurne
Pekela
Dongen
Eersel
Eindhoven
Etten-Leur
Geertruidenberg
Gilze en Rijen
Goirle
Grave
Haaren
Helmond
's-Hertogenbosch
Heusden
Hilvarenbeek
Loon op Zand
Mill en Sint Hubert
Nuenen, Gerwen en Nederwetten
Oirschot
Oisterwijk
Oosterhout
Oss
Rucphen
Schijndel
Sint-Michielsgestel
Sint-Oedenrode
Someren
Son en Breugel
Steenbergen
Waterland
Tilburg
Uden
Valkenswaard
Veghel
Veldhoven
Vught
Waalre
Waalwijk
Werkendam
Woensdrecht
Woudrichem
Zundert
Wormerland
Onderbanken
Landgraaf
Beek
Beesel
Bergen (L.)
Brunssum
Gennep
Heerlen
Kerkrade
Maastricht
Meerssen
Mook en Middelaar
Nederweert
Nuth
Roermond
Schinnen
Simpelveld
Stein
Vaals
Venlo
Venray
Voerendaal
Weert
Valkenburg aan de Geul
Lelystad
Horst aan de Maas
Oude IJsselstreek
Teylingen
Utrechtse Heuvelrug
Oost Gelre
Koggenland
Lansingerland
Leudal
Maasgouw
Eemsmond
Gemert-Bakel
Halderberge
Heeze-Leende
Laarbeek
De Marne
Reusel-De Mierden
Roerdalen
Maasdonk
Roosendaal
Schouwen-Duiveland
Aa en Hunze
Borger-Odoorn
Cuijk
Landerd
De Wolden
Noord-Beveland
Wijdemeren
Noordenveld
Twenterand
Westerveld
Sint Anthonis
Lingewaard
Cranendonck
Steenwijkerland
Moerdijk
Echt-Susteren
Sluis
Drimmelen
Bernheze
Ferwerderadiel
Alphen-Chaam
Bergeijk
Bladel
Gulpen-Wittem
Tynaarlo
Midden-Drenthe
Overbetuwe
Hof van Twente
Neder-Betuwe
Rijssen-Holten
Geldrop-Mierlo
Olst-Wijhe
Dinkelland
Westland
Midden-Delfland
Berkelland
Bronckhorst
Sittard-Geleen
Kaag en Braassem
Dantumadiel
Zuidplas
Peel en Maas
Oldambt
Zwartewaterland
Súdwest Fryslân
Bodegraven-Reeuwijk
Eijsden-Margraten
Stichtse Vecht
Menameradiel
Hollands Kroon
Leidschendam-Voorburg
Pijnacker-Nootdorp
Montferland
Menterwolde
Appingedam
Bedum
Bellingwedde
Ten Boer
Delfzijl
Groningen
Grootegast
Haren
Hoogezand-Sappemeer
Leek
Loppersum
Marum
Almere
Stadskanaal
Slochteren
Veendam
Vlagtwedde
Zeewolde
Winsum
Zuidhorn
Dongeradeel
Achtkarspelen
Friese Meren
DUMMY Boarnsterhim ivm herindeling

Bron: RIVM/EPI

View all detail data

Uitbraak Q-koorts vooral in Brabant 

Tussen 2007 en 2011 was er een Q-koortsepidemie in Nederland, met name in Brabant. In 2010 werden net zoals in 2008 en 2009 de meeste meldingen gedaan in de GGD-regio Hart voor Brabant (176 meldingen). Q-koorts komt vooral voor in gebieden met veel geitenbedrijven; deze liggen ook met name in Brabant. In de periode 1 januari tot en met 31 december 2010 zijn in heel Nederland 505 ziektegevallen van Q-koorts gemeld. In 2010 gold voor een groot aantal geiten- en schapenbedrijven een vaccinatieplicht, waardoor het aantal ziektegevallen afnam. De incidentie is sinds 2013 weer terug op het niveau van voor de uitbraak. 

Meer informatie

Experts en redactie

Regionale verschillen in diverse zoönosen

Zoönosen vaker in regio’s met hoge dichtheid geïnfecteerde dieren of vectoren

Het verschil in voorkomen van zoönosen naar regio is onder andere afhankelijk van factoren die nodig zijn bij een besmetting. De dichtheid van dieren die zorgen voor de overdracht op mensen is daarin een belangrijke factor. Zo heeft veegerelateerde MRSA, die veel bij varkens voorkomt, vooral een hoge incidentie in Brabant, waar veel varkensbedrijven zijn. 

Geen regionale verschillen in zoönotische voedselinfecties

Er is weinig verschil in Nederland met betrekking tot het voorkomen van zoönotische voedselinfecties, zoals campylobacteriose en salmonellose. Wel kunnen er incidenteel regioverschillen zijn. Zo waren er in 2006 veel Salmonella-besmettingen in Twente, veroorzaakt door boerenkaas.

Experts en redactie

Verantwoording

Definities
  • Een zoönose is een infectieziekte van dier op mens

    Een zoönose is een infectieziekte die van dier op mensen kan overgaan. Er zijn ongeveer honderd ziekteverwekkers, waarvan ongeveer zeventig procent via dieren op mensen kan worden overgedragen. Zoönosen kunnen veroorzaakt worden door bacteriën, virussen, parasieten en schimmels. Allerlei dieren kunnen ziekteverwekkers bij zich dragen waar mensen ziek van kunnen worden, zoals landbouwhuisdieren (kippen, varkens, koeien, geiten), wilde dieren (hazen, wilde zwijnen) of huisdieren (honden, katten). Bij een zoönose kunnen dieren er soms ook ziek van worden, maar dat hoeft niet. Zo dragen kippen vaak Campylobacter of Salmonella bij zich zonder een enkel ziekteverschijnsel.

    Infectieziekten die alleen bij dieren voorkomen, zoals varkenspest, of infectieziekten die van mens op mens worden overgedragen, zoals mazelen, zijn geen zoönosen. Ook infectieziekten die via een insect of teek (vector) van mens op mens worden overgedragen, zoals malaria via de malariamug, worden niet tot de zoönosen gerekend.

  • Overdracht van dier op mens via diverse routes

    Er zijn verschillende manieren waarop iemand een zoönose kan oplopen. De besmetting vindt dus plaats via de orale route, via inademing of via (wondjes op) de huid. De belangrijkste routes zijn:

    • via inname van besmet voedsel (vlees, eieren, melk) of water;
    • via direct contact met geïnfecteerde dieren;
    • via direct contact met besmet dierlijk materiaal (bijvoorbeeld abortusmateriaal of mest;
    • via inademen van dierlijke ziekteverwekkers (bijvoorbeeld stofdeeltjes in stal);
    • via vectoren, zoals muggen of teken.
  • Lyme wordt overgedragen via een tekenbeet

    Teken zijn kleine spinachtige beestjes die van bloed leven. Teken komen in het hele land voor, in bos, park, hei, duinen of in de tuin. Ze zitten in struiken, in (hoog) gras of tussen dode bladeren. Teken kruipen op dieren of mensen en bijten zich vast in de huid. Door het zuigen van bloed zwelt een teek op. De meeste mensen worden gebeten tussen maart en oktober.

    De ziekte van Lyme wordt ook wel lymeborreliose genoemd, omdat het veroorzaakt wordt door de borrelia-bacterie. Ongeveer één op de vijf teken is besmet met de lymebacterie. Elk jaar worden meer dan een miljoen mensen door een teek gebeten. De meeste mensen worden daarna niet ziek. Hoe eerder de teek wordt verwijderd, hoe kleiner de kans dat de lymebacterie wordt overgebracht. De gemiddelde kans op de ziekte van Lyme na een tekenbeet wordt geschat op 1-3%.

    Het meest voorkomende signaal van de ziekte van Lyme is erythema migrans, een rode of blauwachtige vlek op de plaats van de tekenbeet. De vlek kan ringvormig zijn, maar is dat niet altijd. De vlek verschijnt meestal binnen twee weken na de beet, maar soms pas na drie maanden. Soms raken mensen besmet zonder dat ze een rode ring of vlek hebben gezien. Als de lymebacterie in het lichaam blijft, veroorzaakt hij in eerste instantie griepachtige verschijnselen. Deze klachten ontstaan meestal binnen 3 maanden. Als de ziekte niet wordt opgemerkt, kunnen later neurologische, gewrichts-, huid- of hartklachten ontstaan. De klachten verschillen per persoon. De ziekte van Lyme is te behandelen met antibiotica. Hoe eerder de ziekte wordt opgemerkt, hoe beter de behandeling zal aanslaan.

  • Geiten en schapen dragen Q-koorts over op de mens

    Q-koorts kan van verschillende dieren afkomstig zijn, geiten en schapen zijn de meest bekende. Zo speelden geïnfecteerde geiten een belangrijke rol tijdens een grote uitbraak onder mensen in de periode 2007-2012. Het inademen van besmette stofdeeltjes is de voornaamste oorzaak van besmetting. Het stof is afkomstig van stallen, mest, weilanden, ruwe wol, huiden, kleding, et cetera. De bacterie die Q-koorts veroorzaakt (Coxiella burnetii) kan lang overleven in het milieu en via stof over enkele kilometers getransporteerd worden. Dit speelt mee in het risico op infectie. Een andere belangrijke besmettingsbron is rechtstreeks contact met bacteriën uit de lichaamsvochten van geïnfecteerde dieren (vooral vruchtwater en mogelijk ook traanvocht, urine, slijm, speeksel en melk). Vooral tijdens het kalven of lammeren kunnen dieren grote hoeveelheden bacteriën uitscheiden. Tot slot is ook besmetting mogelijk door consumptie van besmette rauwe melk(-producten) of onvoldoende verhit vlees, maar dit komt slechts sporadisch voor (EFSA, 2010d).