Volksgezondheidenzorg.info

Zoekveld

Wachttijden

Wachttijden polikliniek 2021

Gemiddelde wachttijden polikliniek per specialisme

Juli 2021
Specialismejul-21jun-21mei-21apr-21mrt-21feb-21jan-21dec-20nov-20okt-20sep-20aug-20Treeknorm
Allergologie10,68,99,89,79,489,38,810,110,49,194
Cardiologie32,62,72,52,222,22,42,32,72,52,94
Chirurgie algemeen1,91,61,81,51,31,51,51,81,921,92,24
Dermatologie3,52,82,621,71,72,22,72,73,43,23,34
Gastro-enterologie (maag-, darm-, leverarts)98,87,87,16,35,85,76,166,15,25,44
Gynaecologie algemeen4,43,63,63,732,93,23,63,73,943,74
Interne geneeskunde algemeen4,33,83,932,92,73,13,53,43,53,23,54
Kaakchirurgie5,55,65,85,254,74,95,966,166,54
Keel-, neus- en oorheelkunde2,62,12,31,91,81,62,22,72,83,43,544
Kindergeneeskunde algemeen4332,62,32,32,52,82,62,62,52,94
Klinische geriatrie4,53,74,23,53,23,53,53,73,94,23,74,14
Longziekten4,43,83,83,12,92,733,13,13,23,13,24
Neurochirurgie3,83,74,13,53,73,644,24,44,54,55,14
Neurologie5,14,24,13,42,83,13,74,344,44,24,44
Oogheelkunde6,35,65,65,55,45,56,97,68,499,39,24
Orthopedie2,52,12,11,81,71,622,122,72,42,84
Pijnbestrijding / anesthesiologie3,93,43,73,53,33,23,63,73,74,24,44,84
Plastische chirurgie2,72,42,52,3222,72,92,83,23,12,94
Psychiatrie5,16,254,95,14,94,75,45,45,45,15,54
Reumatologie7,16,56,55,35,15,35,75,85,75,865,74
Revalidatie4,44,13,93,83,73,744,14,14,54,44,64
Thoraxchirurgie5,45,14,744,95,34,64,74,84,754,34
Urologie4,644,34,243,94,24,74,44,444,54

Bron: NZa

  • De Treeknorm voor poliklinische zorg is 4 weken.
  • Wachttijden betreffen ziekenhuizen en zelfstandige behandelcentra.
  • De wachttijden van augustus 2020 t/m juni 2021 zijn zichtbaar in de tabelweergave.

Gemiddelde wachttijd polikliniek

De grafiek toont de gemiddelde wachttijden per specialisme van zorgaanbieders van medisch specialistische zorg (msz) voor juli 2021. De wachttijd is het aantal dagen tussen het moment dat een patiënt een afspraak maakt voor de polikliniek tot het moment dat de patiënt terecht kan. Deze cijfers zijn in twee stappen tot stand gekomen:

  1. Per instelling en specialisme wordt de gemiddelde wachttijd berekend over alle locaties van de instelling waar het specialisme geleverd wordt.
  2. De gemiddelde wachttijden van alle instellingen worden vervolgens gebruikt om het landelijk gemiddelde per specialisme te berekenen.

Treeknormen zijn maximaal aanvaardbare wachttijden in de zorg

Zorgaanbieders en zorgverzekeraars hebben afspraken gemaakt over maximaal aanvaardbare wachttijden in de zorg. Deze wachttijden worden Treeknormen genoemd. Voor de polikliniekwachttijden in de grafiek geldt een Treeknorm van 4 weken.

Zorgaanbieders van msz verplicht wachttijden beschikbaar te stellen

Sinds 1 augustus 2018 is een nieuwe regeling wachttijden en wachttijdbemiddeling medisch specialistische zorg van kracht (NR/REG-1823a). Nieuw in deze regeling is de wijze van publicatie van wachttijden en de verplichting om patiënten te wijzen op zorgbemiddeling door hun zorgverzekeraar in het geval iemand niet binnen de Treeknorm terecht kan bij de betreffende zorgaanbieder.  

Covid-19

In 2020 zijn door de Covid-19-crisis in april en mei minder wachttijden aangeleverd (30% minder in april, 35% minder in mei). In juni stabiliseert het weer, vanaf juli zijn de aanleveringen weer ongeveer op het oude niveau. Ook zijn de wel aangeleverde wachttijden mogelijk verstoord door de Coronacrisis. De wachttijd voor een polikliniekbezoek is volgens de regeling (NR/REG-1823a) de derde mogelijkheid in het afsprakenregister in de actuele situatie. Lege agenda’s door het afzeggen of verplaatsen van polikliniekbezoeken hebben dus invloed op de hier berekende gemiddelden vanaf mei 2020.

Meer informatie

  • Voor de wachttijden op ziekenhuisniveau verwijzen wij naar de websites van de ziekenhuizen

 

Experts en redactie

Datum publicatie

16-09-2021

Wachttijden polikliniek per provincie 2021

Wachttijden polikliniek per provincie

Sorteren

 
ProvinciesAllergologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Cardiologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Chirurgie algemeen: Gemiddeld aantal weken [Weken]Dermatologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Gastro-enterologie (maag-, darm-, leverarts): Gemiddeld aantal weken [Weken]Gynaecologie algemeen: Gemiddeld aantal weken [Weken]Interne geneeskunde algemeen: Gemiddeld aantal weken [Weken]Kaakchirurgie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Keel-, neus- en oorheelkunde: Gemiddeld aantal weken [Weken]Kindergeneeskunde algemeen: Gemiddeld aantal weken [Weken]Klinische geriatrie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Longziekten: Gemiddeld aantal weken [Weken]Neurochirurgie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Neurologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Oogheelkunde: Gemiddeld aantal weken [Weken]Orthopedie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Pijnbestrijding / anesthesiologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Plastische chirurgie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Psychiatrie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Reumatologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Revalidatie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Thoraxchirurgie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Urologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]
Drenthe2.64.336.12.832.524.47.37.32.689.326.10.92.93.49.22.3
Flevoland0.40.624.21.48.11.7111.196.633.652.12.80.7
Friesland3.12.52.76.82.72.49.42.43.86.32.23.6125.12.148.121.57.25
Gelderland3.63.35.610.66.74.37.62.8465.34.24.76.63.44.64.175.24.76.46.1
Groningen20.62.234.14.64.65.453.13.723.82.46.110.47.222.412.74.16.432.9
Limburg2.11.321.452.13.622.63.63.94.84.92.85.221.41.23.192.9242.3
Noord-Brabant11.33.31.62.88.44.93.96.30.94.23.92.67.33.45.31.73.42.94.86.74.83.5
Noord-Holland8.62.522.85.82.52.74.83.63.12.92.12.234.41.81.91.85.34.84.15.22.5
Overijssel14.321.64.310.16.65.911.71.63.45.68.33.67.89.41.15.124.98.95.326.8
Utrecht5.52.94.63.39.954.63.622.93.152.33.22.92.73.91.40.173.42.13.5
Zeeland1.54.75.91.94.33.60.65.30.41.66.85.11.63.62.74.62.34
Zuid-Holland9.93.92.93.612.165.34.82.85.46.76.43.85.87.62.64.63.51.67.63.72.17.6
NEDERLAND10.631.93.594.44.35.52.644.54.43.85.16.32.53.92.75.17.14.45.44.6

Gemiddelde wachttijd behandeling per provincie

De grafiek toont per provincie de gemiddelde wachttijden per behandeling van zorgaanbieders van medisch specialistische zorg (msz) voor juli 2021. Een ontbrekende wachttijd in de grafiek betekent dat de behandeling in de provincie niet wordt aangeboden. De wachttijd voor één behandeling is de tijd (in dagen) tussen het ordermoment en het uitvoeren van de behandeling, getypeerd door de kenmerkende zorgactiviteiten. Deze cijfers zijn in twee stappen tot stand gekomen:

  1. Per instelling en specialisme wordt de gemiddelde wachttijd berekend over alle locaties van de instelling in de provincie waar de behandeling aangeboden wordt.
  2. De gemiddelde wachttijden van instellingen per provincie worden vervolgens gebruikt om het gemiddelde voor de provincie per behandeling te berekenen.

Zorgaanbieders van msz verplicht wachttijden beschikbaar te stellen

Sinds 1 augustus 2018 is een nieuwe regeling wachttijden en wachttijdbemiddeling medisch specialistische zorg van kracht (NR/REG-1823a). Nieuw in deze regeling is de wijze van publicatie van wachttijden en de verplichting om patiënten te wijzen op zorgbemiddeling door hun zorgverzekeraar in het geval iemand niet binnen de Treeknorm terecht kan bij de betreffende zorgaanbieder.  

Covid-19

In 2020 zijn door de Covid-19-crisis in april en mei minder wachttijden aangeleverd (30% minder in april, 35% minder in mei). In juni stabiliseert het weer, vanaf juli zijn de aanleveringen weer ongeveer op het oude niveau. Ook zijn de wel aangeleverde wachttijden mogelijk verstoord door de Coronacrisis.De wachttijd voor een polikliniekbezoek is volgens de regeling (NR/REG-1823a) de derde mogelijkheid in het afsprakenregister in de actuele situatie. Lege agenda’s door het afzeggen of verplaatsen van polikliniekbezoeken hebben dus invloed op de hier berekende gemiddelden vanaf mei 2020.

Meer informatie

  • Voor de wachttijden op ziekenhuisniveau verwijzen wij naar de websites van de ziekenhuizen

Experts en redactie

Datum publicatie

16-09-2021

Wachttijden behandeling 2021

Gemiddelde wachttijden behandeling

Juli 2021
Behandelingjul-21jun-21mei-21apr-21mrt-21feb-21jan-21dec-20nov-20okt-20sep-20aug-20
Aneurysma aorta5,14,14,33,73,94,34,64,24,24,25,35,1
Baarmoederverw. Los7,16,76,56,76,26,86,46,46,36,77,27
Baarmoederverw. combi3,43,93,94,65,364,84,73,94,14,24
Blaasverwijdering4,33,34,44,144,13,63,84,84,14,14,2
Borstvergroting8,710,58,49,77,79,897,58,5910,610,5
Borstverkleining13,212,51314,512,813,113,513,714,115,715,214
Borstverwijdering2,92,62,72,92,92,92,72,82,82,72,62,5
Buikwandcorrectie11,411,511,311,912,512,714,613,813,814,312,413,3
Buisjes oor3,74,24,35,44,144,24,95,4776,4
Carotispathologie/aderen1,11,11,21,111,21,11,111,11,11,2
Carotispathologie/zenuw0,90,70,90,90,91,20,91,31,11,41,22,3
Carpaal tunnel syndroom32,72,92,93,33,73,44,24,43,93,54
Dotterbehandeling1,21,21,31,111,31,21,21,21,41,31,5
Dupuytren6,87,87,98,88,68,67,57,998,98,28,7
Galblaasverwijdering5,25,24,64,24,64,94,34,34,44,854,9
Hernia7,47,17,26,86,26,46,36,26,677,97,4
Heupvervanging11,111,310,610,410,110,910,110,711,712,612,912,1
Kijkoperatie knie4,84,95,254,54,54,44,95,15,666,1
Knievervanging13,113,913,812,913,113,311,912,612,813,914,213,8
Liesbreuk7,887,16,86,96,96,16,46,57,17,57,1
Maagkanker4,94,75,25,65,35,22,62,55,43,24,23,4
Meniscus/kniebanden5,25,65,75,95,85,85,5666,66,96,9
Neurolyse3,44,13,94,85,35,54,75,65,95,55,25,8
Neustussenschot9,511,2109,51011,811,312,513,714,314,212,4
Open hartoperatie54,74,14,13,74,33,74,34,33,74,53,8
Ovariumkanker2,72,72,12,933,63,74,13,12,62,41,9
PAOD4,33,73,63,53,63,83,73,53,73,53,43,3
Prostaatcarcinoom5,265,14,54,95,55,35,15,44,44,64,8
Ruggenmergstimulator6,16,677,98,410,86,86,77,75,68,84,3
Slokdarmkanker6,46,25,65,94,75,24,54,87,66,46,25,5
Spataderen - endovasculaire3,744,55,365,65,15,25,55,665,7
Spataderen - stamvene8,99,19,510,210,310,710,39,21110,710,69,4
Staaroperatie7,47,26,77,16,77,27,37,98,59,510,510,4
Sterilisatie man5,55,15,15,25,976,76,96,56,46,25,8
Sterilisatie vrouw6,889,79,89,99,37,799,59,310,28,9
Stressincontinentie11,912,3129,39,69,910,410,212,39,611,19
Tonsillectomie5,35,45,45,35,15,35,76,77,99,49,58,4
Vaatafwijkingen0,71,92,53,31,71,98,52,32,74,96,42,4
Verwijderen darm2,62,52,52,52,62,72,52,42,22,22,32,4
Verwijderen deel darm3,12,832,82,832,82,92,72,52,52,7

Bron: NZa

  • PAOD: Perifeer arterieel occlusief vaatlijden
  • Wachttijden betreffen ziekenhuizen en zelfstandige behandelcentra
  • De wachttijden van augustus 2020 t/m juni 2021 zijn zichtbaar in de tabelweergave

Gemiddelde wachttijd behandeling

De grafiek toont de gemiddelde wachttijden per behandeling van zorgaanbieders van medisch specialistische zorg (msz) voor juli 2021. De wachttijd voor één behandeling is de tijd (in dagen) tussen het ordermoment en het uitvoeren van de behandeling, getypeerd door de kenmerkende zorgactiviteiten. Deze cijfers zijn in twee stappen tot stand gekomen:

  1. Per instelling en specialisme wordt de gemiddelde wachttijd berekend over alle locaties van de instelling waar de behandeling aangeboden wordt.
  2. De gemiddelde wachttijden van alle instellingen worden vervolgens gebruikt om het landelijk gemiddelde per behandeling te berekenen.

Zorgaanbieders van msz verplicht wachttijden beschikbaar te stellen

Sinds 1 augustus 2018 is een nieuwe regeling wachttijden en wachttijdbemiddeling medisch specialistische zorg van kracht (NR/REG-1823a). Onder deze regeling valt ook de lijst met behandelingen (kenmerkende zorgactiviteiten) waarvoor een wachttijd moet worden gepubliceerd. Nieuw in deze regeling is de wijze van publicatie van wachttijden en de verplichting om patiënten te wijzen op zorgbemiddeling door hun zorgverzekeraar in het geval iemand niet binnen de Treeknorm terecht kan bij de betreffende zorgaanbieder. De treeknorm voor de hier getoonde behandelingen is afhankelijk van het type behandeling. Voor poliklinische behandelingen is de Treeknorm zes weken, voor klinische behandelingen is deze zeven weken (TH/BR-018). 

Covid-19

In 2020 zijn door de Covid-19-crisis in april en mei minder wachttijden aangeleverd (30% minder in april, 35% minder in mei). In juni stabiliseert het weer, vanaf juli zijn de aanleveringen weer ongeveer op het oude niveau. Ook zijn de wel aangeleverde wachttijden mogelijk verstoord door de Coronacrisis. Behandelwachttijden worden volgens de regeling (NR/REG-1823a) berekend als de mediaan van de wachttijd van alle afgesloten DBC-zorgproducten in de afgelopen drie maanden behorende bij een bepaalde behandeling. Als er in de afgelopen drie maanden minder dan 15 waarnemingen zijn voor een behandeling, dan hoeft de wachttijd niet gepubliceerd te worden. Een lager aantal behandelingen als gevolg van Covid-19 kan dus invloed hebben op (het beschikbaar zijn van) de mediane wachttijd en de hier berekende gemiddelden vanaf mei 2020.

Meer informatie

  • Voor de wachttijden op ziekenhuisniveau verwijzen wij naar de websites van de ziekenhuizen

Experts en redactie

Datum publicatie

16-09-2021

Wachttijden behandeling per provincie 2021

Wachttijden behandeling per provincie

Sorteren

 
ProvinciesAneurysma aorta: Gemiddeld aantal weken [Weken]Baarmoederverw. Los: Gemiddeld aantal weken [Weken]Baarmoederverw. combi: Gemiddeld aantal weken [Weken]Blaasverwijdering: Gemiddeld aantal weken [Weken]Borstvergroting: Gemiddeld aantal weken [Weken]Borstverkleining: Gemiddeld aantal weken [Weken]Borstverwijdering: Gemiddeld aantal weken [Weken]Buikwandcorrectie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Buisjes oor: Gemiddeld aantal weken [Weken]Carotispathologie/aderen: Gemiddeld aantal weken [Weken]Carotispathologie/zenuw: Gemiddeld aantal weken [Weken]Carpaal tunnel syndroom: Gemiddeld aantal weken [Weken]Dotterbehandeling: Gemiddeld aantal weken [Weken]Dupuytren: Gemiddeld aantal weken [Weken]Galblaasverwijdering: Gemiddeld aantal weken [Weken]Hernia: Gemiddeld aantal weken [Weken]Heupvervanging: Gemiddeld aantal weken [Weken]Kijkoperatie knie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Knievervanging: Gemiddeld aantal weken [Weken]Liesbreuk: Gemiddeld aantal weken [Weken]Maagkanker: Gemiddeld aantal weken [Weken]Meniscus/kniebanden: Gemiddeld aantal weken [Weken]Neurolyse: Gemiddeld aantal weken [Weken]Neustussenschot: Gemiddeld aantal weken [Weken]Open hartoperatie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Ovariumkanker: Gemiddeld aantal weken [Weken]PAOD: Gemiddeld aantal weken [Weken]Prostaatcarcinoom: Gemiddeld aantal weken [Weken]Ruggenmergstimulator: Gemiddeld aantal weken [Weken]Slokdarmkanker: Gemiddeld aantal weken [Weken]Spataderen - endovasculaire: Gemiddeld aantal weken [Weken]Spataderen - stamvene: Gemiddeld aantal weken [Weken]Staaroperatie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Sterilisatie man: Gemiddeld aantal weken [Weken]Sterilisatie vrouw: Gemiddeld aantal weken [Weken]Stressincontinentie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Tonsillectomie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Vaatafwijkingen: Gemiddeld aantal weken [Weken]Verwijderen darm: Gemiddeld aantal weken [Weken]Verwijderen deel darm: Gemiddeld aantal weken [Weken]
Drenthe4.133.80.12.63.4513.64.118.67.94.45.63.15.3214.944.52.22.2
Flevoland7.12.431.416.39.915.712.3197.413.35.93.64.94.64.65.413.99.332.9
Friesland15.12.14.13.28.96.111.7135.518.914.44.113.45.14.993.213.326.310.22.21.8
Gelderland2.74.12.92.588.52.79.13.51.11.12.51.26.84.67.87.43.19.15.23.93.52.79.33.91.64.54.48.53.156.83.58.13.210.14.50.72.53.5
Groningen7.34.966.411111113.81.14.612.46.56.116.97.6166.57.8684.42563.45.82.634.62.15.6
Limburg6.75.23.73.32315.13.67.64.42.15.123.34.1911.15.610.97.25.54.511.6242.55.54.41.43.212.614.43.426.111.86.13.43.6
Noord-Brabant4.46.53.37.68.312.92.67.72.71.21.70.36.22.310.512.3415.46.64.32.69.91.34.25.43.99.66.85.73.610.15.62.92.6
Noord-Holland6.39.11.62.36.713.52.713.62.710.72.70.96.43.64.810.33.99.55.96.15.52.45.42.44.34.74.218.42.62.88.55.84.510.83.70.72.21.8
Overijssel3.45.585.727.32.85.74.40.9204.94.15125.315.58.56.44.67.81033.45.24.53.412.713.7713.95.41.92.1
Utrecht68.64.65.317.53.727.55.60.90.71.70.910.535.817.47.719.67.97.94.114.82.24.945.87.918.34.214.47.65.45.9126.33.93.6
Zeeland6.36.1342.53.31.64.80.13.18.34.52.96.43.53.94.33.73.94.55.67.11.11.12.43.22.22.3
Zuid-Holland4.58.547.7914.93.115.64.11.13.42.18.79.17.311.55.216.211.35.15.23.711.53.22.33.68.727.63.512.15.84.15.413.65.82.83.8
NEDERLAND5.17.13.44.38.713.22.911.43.71.10.931.26.85.27.411.14.813.17.84.95.23.49.552.74.35.26.16.43.78.97.45.56.811.95.30.72.63.1

Gemiddelde wachttijd behandeling per provincie

De grafiek toont per provincie de gemiddelde wachttijden per behandeling van zorgaanbieders van medisch specialistische zorg (msz) voor juli 2021. De wachttijd voor één behandeling is de tijd (in dagen) tussen het ordermoment en het uitvoeren van de behandeling, getypeerd door de kenmerkende zorgactiviteiten. Deze cijfers zijn in twee stappen tot stand gekomen:

  1. Per instelling en specialisme wordt de gemiddelde wachttijd berekend over alle locaties van de instelling in de provincie waar de behandeling aangeboden wordt. Bij instellingen die locaties in meerdere provincies hebben wordt het provinciale instellingsgemiddelde gebaseerd op de locaties van de instelling in de betreffende provincie.
  2. De gemiddelde wachttijden van instellingen per provincie worden vervolgens gebruikt om het gemiddelde voor de provincie per behandeling te berekenen

Zorgaanbieders van msz verplicht wachttijden beschikbaar te stellen

Sinds 1 augustus 2018 is een nieuwe regeling wachttijden en wachttijdbemiddeling medisch specialistische zorg van kracht (NR/REG-1823). Onder deze regeling valt ook de lijst met behandelingen (kenmerkende zorgactiviteiten) waarvoor een wachttijd moet worden gepubliceerd. Nieuw in deze regeling is de wijze van publicatie van wachttijden en de verplichting om patiënten te wijzen op zorgbemiddeling door hun zorgverzekeraar in het geval iemand niet binnen de Treeknorm terecht kan bij de betreffende zorgaanbieder. De treeknorm voor de hier getoonde behandelingen is afhankelijk van het type behandeling. Voor poliklinische behandelingen is de Treeknorm zes weken, voor klinische behandelingen is deze zeven weken (TH/BR-018). 

Covid-19

In 2020 zijn door de Covid-19-crisis in april en mei minder wachttijden aangeleverd (30% minder in april, 35% minder in mei). In juni stabiliseert het weer, vanaf juli zijn de aanleveringen weer ongeveer op het oude niveau. Ook zijn de wel aangeleverde wachttijden mogelijk verstoord door de Coronacrisis. Behandelwachttijden worden volgens de regeling (NR/REG-1823a) berekend als de mediaan van de wachttijd van alle afgesloten DBC-zorgproducten in de afgelopen drie maanden behorende bij een bepaalde behandeling. Als er in de afgelopen drie maanden minder dan 15 waarnemingen zijn voor een behandeling, dan hoeft de wachttijd niet gepubliceerd te worden. Een lager aantal behandelingen als gevolg van Covid-19 kan dus invloed hebben op (het beschikbaar zijn van) de mediane wachttijd en de hier berekende gemiddelden vanaf mei 2020.

Meer informatie

  • Voor de wachttijden op ziekenhuisniveau verwijzen wij naar de websites van de ziekenhuizen

Experts en redactie

Datum publicatie

16-09-2021

Wachttijden diagnostiek 2021

Gemiddelde wachttijden diagnostiek

Juli 2021
Diagnostiekjul-21jun-21mei-21apr-21mrt-21feb-21jan-21dec-20nov-20okt-20sep-20aug-20Treeknorm
CT-Scan1,922,21,91,61,61,61,61,62,11,51,74
MRI-Scan2,52,62,82,52,22,42,42,72,532,52,94
colonoscopie5,84,94,84,84,43,73,844,54,44,24,44
gastroscopie4,74,44,43,93,33,23,13,43,23,12,93,44

Bron: NZa

  • Wachttijden betreffen ziekenhuizen en zelfstandige behandelcentra.
  • De wachttijden van augustus 2020 t/m juni 2021 zijn zichtbaar in de tabelweergave.

Gemiddelde wachttijd diagnostiek

De grafiek toont de gemiddelde wachttijden diagnostiek van zorgaanbieders van medisch specialistische zorg (msz) voor mei 2021. De wachttijd is het aantal dagen tussen het moment dat de patiënt van buiten de instelling een afspraak maakt voor gebruik van een diagnostische techniek tot het moment van toepassing van de diagnostiek. Hierbij wordt gekozen voor de derde mogelijkheid in het afsprakenregister in de actuele situatie.

Deze berekening van het gemiddelde is in twee stappen tot stand gekomen:

  1. Per instelling en specialisme wordt de gemiddelde wachttijd berekend over alle locaties van de instelling waar de diagnostische techniek geleverd wordt.
  2. De gemiddelde wachttijden van alle instellingen worden vervolgens gebruikt om het landelijk gemiddelde per diagnostische techniek te berekenen.

Zorgaanbieders van msz verplicht wachttijden beschikbaar te stellen

Sinds 1 augustus 2018 is een nieuwe regeling wachttijden en wachttijdbemiddeling medisch specialistische zorg van kracht (NR/REG-1823a). Nieuw in deze regeling is de wijze van publicatie van wachttijden en de verplichting om patiënten te wijzen op zorgbemiddeling door hun zorgverzekeraar in het geval iemand niet binnen de Treeknorm terecht kan bij de betreffende zorgaanbieder. De treeknorm voor de hier getoonde diagnostische activiteiten is vier weken (TH/BR-018).

Covid-19

In 2020 zijn door de Covid-19-crisis in april en mei minder wachttijden aangeleverd (30% minder in april, 35% minder in mei). In juni stabiliseert het weer, vanaf juli zijn de aanleveringen weer ongeveer op het oude niveau. Ook zijn de wel aangeleverde wachttijden mogelijk verstoord door de Coronacrisis. Diagnostische technieken zijn mogelijk vooral toegepast op relatief urgente patiënten, waardoor de gerealiseerde wachttijden lager zijn dan normaal.

Experts en redactie

Datum publicatie

15-06-2021

Wachttijden diagnostiek per provincie 2021

Wachttijden diagnostiek per provincie

Sorteren

 
ProvinciesCT-Scan: Gemiddeld aantal weken [Weken]MRI-Scan: Gemiddeld aantal weken [Weken]colonoscopie: Gemiddeld aantal weken [Weken]gastroscopie: Gemiddeld aantal weken [Weken]
Drenthe1.47.410.79.9
Flevoland21.63.11.9
Friesland1.21.83.13
Gelderland1.72.54.94.1
Groningen2.42.41.52.3
Limburg1.21.21.42.4
Noord-Brabant22.444
Noord-Holland1.32.35.94.4
Overijssel2.42.55.13.3
Utrecht33.32.32.8
Zeeland1.61.55.12.6
Zuid-Holland2.22.29.27.7
NEDERLAND1.92.55.84.7

Gemiddelde wachttijd diagnostiek

De grafiek toont per provincie de gemiddelde wachttijden diagnostiek van zorgaanbieders van medisch specialistische zorg (msz) voor juli 2021. De wachttijd is het aantal dagen tussen het moment dat de patiënt van buiten de instelling een afspraak maakt voor gebruik van een diagnostische techniek tot het moment van toepassing van de diagnostiek. Hierbij wordt gekozen voor de derde mogelijkheid in het afsprakenregister in de actuele situatie.

Deze berekening van het gemiddelde is in twee stappen tot stand gekomen:

  1. Per instelling wordt de gemiddelde wachttijd berekend over alle locaties van de instelling in de provincie waar de diagnostische techniek aangeboden wordt. Bij instellingen die locaties in meerdere provincies hebben wordt het provinciale instellingsgemiddelde gebaseerd op de locaties van de instelling in de betreffende provincie.
  2. De gemiddelde wachttijden van instellingen per provincie worden vervolgens gebruikt om het gemiddelde voor de provincie per diagnostische techniek te berekenen.

Zorgaanbieders van msz verplicht wachttijden beschikbaar te stellen

Sinds 1 augustus 2018 is een nieuwe regeling wachttijden en wachttijdbemiddeling medisch specialistische zorg van kracht (NR/REG-1823a). Nieuw in deze regeling is de wijze van publicatie van wachttijden en de verplichting om patiënten te wijzen op zorgbemiddeling door hun zorgverzekeraar in het geval iemand niet binnen de Treeknorm terecht kan bij de betreffende zorgaanbieder. De treeknorm voor de hier getoonde diagnostische activiteiten is vier weken (TH/BR-018).

Covid-19

In 2020 zijn door de Covid-19-crisis in april en mei minder wachttijden aangeleverd (30% minder in april, 35% minder in mei). In juni stabiliseert het weer, vanaf juli zijn de aanleveringen weer ongeveer op het oude niveau. Ook zijn de wel aangeleverde wachttijden mogelijk verstoord door de Coronacrisis. Diagnostische technieken zijn mogelijk vooral toegepast op relatief urgente patiënten, waardoor de gerealiseerde wachttijden lager zijn dan normaal.

Experts en redactie

Datum publicatie

16-09-2021

Wachttijden orgaantransplantatie

Registratieduur van patiënten met orgaantransplantatie 2004-2019

JaarAlleen nierNier met PancreasAlleen hartAlleen longAlleen leverAlleen pacreas
20043,51,40,60,90,7
20053,21,4110,9
20063,41,50,91,20,9
20073,21,60,71,60,8
20083,21,60,91,10,7
20093,11,60,91,90,7
201032,61,21,70,5
20112,91,31,51,70,7
20122,61,81,61,70,5
20132,61,61,41,70,6
20142,71,61,61,50,7
20152,41,31,51,30,8
20162,31,51,91,10,8
201722,61,71,50,8
20182,11,72,31,20,71,8
20192,21,331,50,61,1

Gemiddelde registratieduur is langst voor niertransplantatie

De gemiddelde registratieduur (wachtduur op de wachtlijst) van patiënten die in 2019 een postmortaal orgaan getransplanteerd kregen, varieerde sterk naar orgaan. Dit was ook het geval in voorgaande jaren. De gemiddelde registratieduur voor een harttransplantatie is het langst (3 jaar) en voor levertransplantatie het kortst (0,6 jaar). Ten opzichte van 2004 is de registratieduur voor mensen die wachten op een transplantatie van een nier afgenomen met 37%. Deze daling heeft vooral te maken met een toename van het aantal levende nierdonaties. De registratieduur voor een longtransplantatie is tussen 2004 en 2019 met ruim 66% toegenomen ondanks een afname sinds 2009. De registratieduur voor een harttransplantatie is in deze periode verviervoudigd (NTS, 2020).

Meer informatie

Experts en redactie

Bronnen en literatuur

Literatuur

  1. NTS. Cijferoverzicht 2019 . Leiden: Nederlandse Transplantatie Stichting; 2020. Bron

Aantal wachtenden orgaantransplantatie

Aantal orgaantransplantaties en aantal actief wachtenden 2004-2019

JaarTotaal wachtendenTotaal transplantatiesNierLeverHartLongPancreas
200414438651166151457934
2005142588610881625410840
2006144085010841574614140
2007128410899371314715829
200813169859521175417730
2009128810549261076018333
2010130011218921166721235
2011131111228831225723438
2012128612368551596419336
2013114912287351328418932
2014104413226501049118043
2015984127557611010217752
20161071126662912510119558
20171115126267313310717847
20181195132774112712118641
20191271127183113511617246
  • Aantal wachtenden op 31 december van het jaar
  • Nier inclusief nier met pancreas en nier met lever
  • Lever inclusief lever met long en lever met pancreas
  • Hart inclusief hart met long
  • Totaal inclusief dunne darm

Aantal wachtenden op een orgaantransplantatie afgenomen

Op 31 december 2019 wachtten 1.271 mensen op een donororgaan, op 31 december 2004 waren dat er 1.443 (NTS, 2020). Dit komt neer op een daling van 12%. Het gaat om actief wachtenden: patiënten die goedgekeurd zijn door een transplantatiecentrum. Het aantal mensen dat wacht op een orgaantransplantatie verschilt per orgaan. In 2019 is het aantal wachtenden op een nier het grootst (831), gevolgd door longen (172) en lever (125).

Afname aantal wachtenden mede door toename levende nierdonatie

Het aantal uitgevoerde transplantaties is in de periode 2004-2019 met 47% gestegen van 865 naar 1.271. Deze stijging is voor ruim de helft toe te schrijven aan een toename van het aantal transplantaties van organen van levende nierdonoren. Dit aantal nam in deze periode toe van 253 naar 501.

Meer informatie

Experts en redactie

Bronnen en literatuur

Literatuur

  1. NTS. Cijferoverzicht 2019 . Leiden: Nederlandse Transplantatie Stichting; 2020. Bron

Wachttijden ziekenhuiszorg

Ziekenhuisafdelingen met wachttijd boven de Treeknorm 2010-2018

PolikliniekBehandelingDiagnostiek
201025,719,413,8
20112516,611,4
201221,915,49,4
201317,413,58,2
201418139,9
201519,41310,2
20162414,113,2
201730,817,720,8
201828,724,021,0

Bron: Wachttijdenregistratie Mediquest, bewerkt door het RIVM

  • Wachttijden betreffen ziekenhuizen en zelfstandige behandelcentra.
  • De Treeknorm voor poliklinische zorg en diagnostiek is 4 weken en voor behandeling 7 weken.
  • 2018 betreft januari t/m juli

Meer dan een kwart ziekenhuisafdelingen met wachttijden boven de Treeknorm

Van de ziekenhuisafdelingen (specialismen) geeft 28,7% aan dat in 2018 patiënten voor een bezoek aan de polikliniek rekening moeten houden met een wachttijd langer dan de Treeknorm. Voor behandeling en diagnostiek liggen de percentages wat lager, respectievelijk 24,0 en 21,0%. 

Treeknormen zijn maximaal aanvaardbare wachttijden in de zorg

Zorgaanbieders en zorgverzekeraars hebben afspraken gemaakt over maximaal aanvaardbare wachttijden in de zorg. Deze wachttijden worden Treeknormen genoemd.

Ziekenhuizen verplicht wachttijden op website te vermelden

Alle ziekenhuizen zijn per 8-1-2009 volgens de ‘Regeling verplichte publicatie wachttijden somatische zorg’ van de Nederlandse Zorgautoriteit (Regeling, 2009) verplicht om maandelijks de wachttijden op hun website te publiceren. Per 1-1-2010 is deze regeling van toepassing op alle instellingen voor medisch specialistische zorg. In de wachttijdregistratie wordt onderscheid gemaakt tussen wachttijd polikliniek, wachttijd behandeling en wachttijd diagnostiek. Wachttijd polikliniek en wachttijd diagnostiek is het aantal dagen tussen het moment dat een patiënt een afspraak maakt en het moment dat de patiënt terecht kan. Wachttijd behandeling is sinds 2016 gelijk aan de mediaan van de wachttijd van alle afgesloten dbc-zorgproducten in de afgelopen drie maanden behorende bij een bepaalde behandeling (Regeling, 2016).

Meer informatie

Datum publicatie

25-03-2019

Wachttijden polikliniek 2010-2016

Gemiddelde wachttijden voor consult op polikliniek, 2010-2016

Specialisme2010201120122013201420152016Treeknorm
Maag-, darm- en leverziekten5,565,4554,55,095,475,974
Oogheelkunde4,363,924,313,6144,765,944
Allergologie6,246,676,374,5455,925,844
Reumatologie5,485,855,154,534,414,44,884
Revalidatiegeneeskunde4,995,075,144,644,814,514,854
Pijnbestrijding / Anesthesiologie3,994,584,864,614,534,614,614
Kaakchirurgie4,433,342,692,542,643,034,074
Neurologie3,853,793,212,763,223,483,874
Neurochirurgie5,034,223,983,773,843,953,674
Interne geneeskunde3,043,033,052,552,572,873,64
Psychiatrie4,184,323,574,34,13,413,464
Geriatrie4,133,883,513,23,123,363,374
Longgeneeskunde2,492,432,472,382,362,663,164
Plastische chirurgie3,773,643,462,672,652,43,034
Dermatologie3,753,332,842,22,442,42,884
Kindergeneeskunde2,272,412,272,072,112,482,854
Cardiologie2,472,572,172,152,232,292,794
Urologie2,552,282,432,282,172,412,774
Gynaecologie / Verloskunde3,032,782,542,192,12,152,454
KNO2,322,482,041,711,832,222,284
Orthopedie3,462,792,431,9522,622,144
Heelkunde1,791,491,411,351,381,611,824
Thoraxchirurgie2,772,172,582,372,162,591,754
Oncologie1,661,931,631,71,741,471,54
Radiologie1,171,141,161,02111,284

De Treeknorm voor poliklinische zorg is 4 weken.

Gemiddelde wachttijd poliklinische zorg voor veel specialismen toegenomen

De gemiddelde wachttijd voor poliklinische zorg is in 2016 voor 20 van de 25 specialismen toegenomen, voor vier specialismen afgenomen en voor één specialisme gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar. Hiermee lijkt een einde te zijn gekomen aan de daling in wachttijden die zich bij de meeste specialismen in de periode 2010-2013 voordeed. De gemiddelde wachttijden voor maag-, darm- en leverziekten, oogheelkunde, allergologie, reumatologie, revalidatiegeneeskunde, pijnbestrijding en kaakchirurgie komen in 2016 boven de Treeknorm van vier weken uit. Met uitzondering van kaakchirurgie was dat in voorgaande jaren ook zo. De gemiddelde wachttijd voor psychiatrie ligt al jaren rond de Treeknorm en is in 2016 weer wat hoger dan in 2015 maar nog wel onder de Treeknorm. 

Lange wachttijd maag-, darm- en leverziekten

Dat de gemiddelde wachttijd voor maag-, darm- en leverziekten zo hoog is, heeft te maken met de invoering van het landelijk bevolkingsonderzoek naar dikkedarmkanker in 2014. Hierdoor werd de vraag naar de zorg voor deze aandoeningen toe en daarmee ook de wachttijd. 

Meer informatie

Experts en redactie

Wachttijden behandeling 2010-2016

Gemiddelde wachttijden voor opname of operatie 2010-2016

2010201120122013201420152016Treeknorm
Borstreconstructie8,8866,926,674,026,526,887
Knieprothese7,656,16,025,595,6566,87
Buikwandcorrectie7,277,277,767,176,796,656,657
Heupprothese7,586,496,135,435,55,946,477
Borstverkleining7,77,487,817,386,726,566,457
Neustussenschot correctie6,426,535,374,995,575,246,127
Borstvergroting6,546,076,616,326,325,625,817
Baarmoeder verwijderen4,924,924,774,374,324,295,377
Rughernia - neurochirurgie5,364,724,464,014,374,615,257
Staar4,854,564,764,534,35,325,17
Hernia (HNP) - orthopedie4,634,85,445,235,745,615,047
Galblaasverwijdering4,774,994,593,874,445,154,97
Dupuytren - plast.chirurgie6,135,555,515,45,264,944,827
Liesbreuk4,975,224,784,034,34,424,577
Cts - neurochirurgie4,063,5133,53,494,174,47
Prostaatkanker4,944,644,464,333,944,137
Spataderen (m.i.) - heelkunde4,514,143,663,533,263,834,377
Keel- en neusamandelen4,174,23,83,73,843,814,347
Incontinentie (v)4,684,845,214,483,943,784,317
Trommelvliesbuisje3,773,33,313,243,363,44,097
Sterilisatie (v) - gynaecologie4,454,053,713,33,313,543,977
Spataderen (m.i.) - hematologie2,783,142,562,032,22,283,967
Sterilisatie (m) - heelkunde3,382,62,252,291,992,643,937
Kijkoperatie knie4,233,463,272,72,853,063,887
Hernia - neurologie5,033,353,22,812,513,067
Cts - plast.chirurgie4,914,514,113,913,983,563,757
Sterilisatie (m) - urologie4,234,134,093,894,033,923,737
Cts - heelkunde3,93,543,072,982,842,883,657
Cts - neurologie3,282,471,992,132,282,837
Cts - orthopedie4,252,892,782,742,592,433,557
Open hartoperatie3,343,654,164,334,664,933,437
Diabetes1,452,231,391,471,361,183,237
Pijnbestrijding3,663,674,653,132,8832,797
Borstkanker1,491,41,512,231,912,357
Dotteren2,92,292,442,112,232,222,27
Diabetes bij kinderen2,31,8831,141,14117
Blaasgezwel (blaastumor)4,854,194,573,97

Bron: Wachttijdenregistratie Mediquest bewerkt door NZa

De Treeknorm voor behandeling is 7 weken.

  • Rughernia = Rughernia (Lumbosacrale discotomie)

  • Hernia – neurologie = Hernia (radiculair syndroom / HNP lumbaal) – neurologie

  • Dupuytren = ziekte van Dupuytren

  • Cts = Carpaal tunnel syndroom

  • m.i. = medische indicatie

Gemiddelde wachttijd voor behandelingen korter dan de Treeknorm

Er zijn in 2016 geen ziekenhuisbehandelingen waarvoor de gemiddelde wachttijd boven de Treeknorm van zeven weken uitkomt. Het betreft hier behandelingen waarvoor wachttijden voor minimaal drie jaren bekend zijn. Wel steeg bij meer dan twee derde van deze behandelingen de wachttijd ten opzichte van het voorgaande jaar. Hiermee lijkt een einde te zijn gekomen aan de daling van de wachttijd die zich vooral voor 2014 bij de meeste behandelingen voordeed.

Meer informatie

Experts en redactie

Wachttijden diagnostiek 2010-2016

Gemiddelde wachttijd voor drie diagnostische verrichtingen toegenomen

In de periode 2014-2016 namen de wachttijden voor de drie diagnostische verrichtingen gastroscopie, MRI-onderzoek en CT-scan toe, maar voor geen van deze verrichtingen kwamen de wachttijden boven de Treeknorm uit. Met deze toename lijkt een einde te zijn gekomen aan de daling van de wachttijden in de periode 2010-2013. Alle ziekenhuizen hebben de verplichting de wachttijden voor deze drie diagnostische verrichtingen op hun website te plaatsen (NZa). Daarnaast zijn er ziekenhuizen die ook wachttijden voor andere diagnostische verrichtingen, zoals coloscopie, op hun website opnemen. Voor deze ziekenhuizen was de wachttijd voor coloscopie in 2014 en 2016 langer dan de Treeknorm van vier weken. Dit heeft te maken met de invoering van het landelijk bevolkingsonderzoek naar dikkedarmkanker in 2014, waardoor de vraag naar coloscopie aanzienlijk is toegenomen.  

Meer informatie

Experts en redactie

Verantwoording

Definities
  • Overzicht diagnosen

    aandacht = aandachttekort en -gedrag
    alcohol = alcohol gebonden
    angst = angst
    bggz = basis ggz
    bipolair = bipolair en overig
    delirium = delirium dementie en overig
    depressie  = depressie
    eetstoornis = eetstoornissen
    kind (overig) = overige stoornissen kindertijd
    middel (overig) overige aan middel gebonden stoornissen
    persoonlijkheid = persoonlijkheid
    pervasief = pervasief
    restgroep = restgroep diagnoses, andere aandoeningen
    schizo = schizofrenie
    somatoforme = somatoforme stoornissen