Volksgezondheidenzorg.info

Zoekveld

Wachttijden

Wachttijden polikliniek 2020

Gemiddelde wachttijden polikliniek per specialisme

April 2020
Specialismeapr-20mrt-20feb-20jan-20dec-19nov-19okt-19sep-19aug-19jul-19jun-19mei-19Treeknorm
Allergologie5,46,66,96,597,69,89,99,39,99,29,24
Cardiologie1,92,62,52,72,72,52,52,72,92,82,62,64
Chirurgie algemeen1,61,71,71,822,11,91,71,821,81,54
Dermatologie1,42,72,52,32,62,42,32,32,42,42,42,24
Gastro-enterologie (maag-, darm-, leverarts)45,75,75,56,26,15,85,86,465,85,84
Gynaecologie algemeen2,22,82,933,43,33,22,72,93,23,12,74
Interne geneeskunde algemeen2,73,33,33,73,83,93,93,74,14,24,23,64
Kaakchirurgie4,45,35,15,15,654,74,75,65,55,35,24
Keel-, neus- en oorheelkunde33,32,82,62,92,82,42,63,13,232,54
Kindergeneeskunde algemeen2,83,42,733,32,83,22,533,743,54
Klinische geriatrie2,83,64,34,34,44,54,44,44,64,34,13,84
Longziekten3,43,43,23,23,53,43,53,23,94,343,84
Neurochirurgie3,93,83,64,14,33,8444,24,23,93,84
Neurologie3,34,44,34,5554,74,54,74,64,33,74
Oogheelkunde7,37,87,37,37,47,76,46,87,17,97,67,94
Orthopedie2,32,22,42,42,72,52,62,52,92,62,42,14
Pijnbestrijding / anesthesiologie3,33,94,24,34,74,44,64,64,74,74,94,24
Plastische chirurgie2,93,43,33,23,74,13,83,43,33,73,33,44
Psychiatrie4,45,25,155,14,74,84,34,94,95,15,74
Reumatologie55,55,76,46,95,65,6567,27,16,44
Revalidatie3,54,24,74,54,84,54,74,64,54,54,44,24
Thoraxchirurgie5,75,14,13,83,92,83,63,13,73,23,73,14
Urologie2,944,14,44,63,93,63,43,93,73,53,24

Bron: NZa

  • De Treeknorm voor poliklinische zorg is 4 weken.
  • Wachttijden betreffen ziekenhuizen en zelfstandige behandelcentra.
  • De wachttijden van mei 2019 t/m maart 2020 zijn zichtbaar in de tabelweergave.

Gemiddelde wachttijd polikliniek

De grafiek toont de gemiddelde wachttijden per specialisme van zorgaanbieders van medisch specialistische zorg (msz) voor april 2020. De wachttijd is het aantal dagen tussen het moment dat een patiënt een afspraak maakt voor de polikliniek tot het moment dat de patiënt terecht kan. Deze cijfers zijn in twee stappen tot stand gekomen:

  1. Per instelling en specialisme wordt de gemiddelde wachttijd berekend over alle locaties van de instelling waar het specialisme geleverd wordt.
  2. De gemiddelde wachttijden van alle instellingen worden vervolgens gebruikt om het landelijk gemiddelde per specialisme te berekenen.

Treeknormen zijn maximaal aanvaardbare wachttijden in de zorg

Zorgaanbieders en zorgverzekeraars hebben afspraken gemaakt over maximaal aanvaardbare wachttijden in de zorg. Deze wachttijden worden Treeknormen genoemd. Voor de polikliniekwachttijden in de grafiek geldt een Treeknorm van 4 weken.

Zorgaanbieders van msz verplicht wachttijden beschikbaar te stellen

Sinds 1 augustus 2018 is een nieuwe regeling wachttijden en wachttijdbemiddeling medisch specialistische zorg van kracht (NR/REG-1823a). Nieuw in deze regeling is de wijze van publicatie van wachttijden en de verplichting om patiënten te wijzen op zorgbemiddeling door hun zorgverzekeraar in het geval iemand niet binnen de Treeknorm terecht kan bij de betreffende zorgaanbieder.  

Covid-19

Door de Covid-19 crisis zijn er in april 2020 ongeveer 25% minder wachttijden aangeleverd. Ook zijn de wel aangeleverde wachttijden mogelijk verstoord door de Corona crisis. De wachttijd voor een polikliniekbezoek is volgens de regeling (NR/REG-1823a) de derde mogelijkheid in het afsprakenregister in de actuele situatie. Lege agenda’s door het afzeggen of verplaatsen van polikliniekbezoeken hebben dus invloed op de hier berekende gemiddelden.

Meer informatie

  • Voor de wachttijden op ziekenhuisniveau verwijzen wij naar de websites van de ziekenhuizen

Experts en redactie

Datum publicatie

12-05-2020

Wachttijden polikliniek per provincie 2020

Wachttijden polikliniek per provincie

Sorteren

 
ProvinciesAllergologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Cardiologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Chirurgie algemeen: Gemiddeld aantal weken [Weken]Dermatologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Gastro-enterologie (maag-. darm-. leverarts): Gemiddeld aantal weken [Weken]Gynaecologie algemeen: Gemiddeld aantal weken [Weken]Interne geneeskunde algemeen: Gemiddeld aantal weken [Weken]Kaakchirurgie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Keel-. neus- en oorheelkunde: Gemiddeld aantal weken [Weken]Kindergeneeskunde algemeen: Gemiddeld aantal weken [Weken]Klinische geriatrie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Longziekten: Gemiddeld aantal weken [Weken]Neurochirurgie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Neurologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Oogheelkunde: Gemiddeld aantal weken [Weken]Orthopedie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Pijnbestrijding / anesthesiologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Plastische chirurgie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Psychiatrie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Reumatologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Revalidatie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Thoraxchirurgie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Urologie: Gemiddeld aantal weken [Weken]
Drenthe1.65.12.33.32.51.33.445.47.49.1106.4105.722.9294.8
Flevoland0.80.71.63.6132.42.21.62.65.62.46.10.63.22.671.16.23.1
Friesland2.843.47.63.54.163.934.22.22.43.77.73.83.35.258.95.22.4
Gelderland50.93.90.73.31.321032.62212.52.21.92.99.91.94.21.1
Groningen0.71.32.32.13.38660.35.32.36.429.653.311.17.66
Limburg023.60.71.21.43.51.43.81.62.52.36.13.94.91.31.61.13.96.72.1182.2
Noord-Brabant3.61.82.81.23.83.12.652.13.223.962.34.51.932.66.73.93.2
Noord-Holland3.92.12.10.72.31.41.53.12.72.12.92.21.72.54.42.11.82.15.342.83.51.9
Overijssel11211.22.412.811.12.65.92.92.1315.52.64.22.36.64.74.11
Utrecht31.33.70.92.92.111.74.21.82.34.42.41.23.41.72.11.90.11.632.61.7
Zeeland1.30.41.73.11.222.90.34.84.85.21.66.34.73.43.85
Zuid-Holland7.32.22.11.45.92.33.15.22.62.82.84.83.33.98.823.22.143.243.8
NEDERLAND5.41.91.61.442.22.74.432.82.83.43.93.37.32.33.32.94.453.55.72.9

Gemiddelde wachttijd behandeling per provincie

De grafiek toont per provincie de gemiddelde wachttijden per behandeling van zorgaanbieders van medisch specialistische zorg (msz) voor april 2020. Een ontbrekende wachttijd in de grafiek betekent dat de behandeling in de provincie niet wordt aangeboden. De wachttijd voor één behandeling is de tijd (in dagen) tussen het ordermoment en het uitvoeren van de behandeling, getypeerd door de kenmerkende zorgactiviteiten. Deze cijfers zijn in twee stappen tot stand gekomen:

  1. Per instelling en specialisme wordt de gemiddelde wachttijd berekend over alle locaties van de instelling in de provincie waar de behandeling aangeboden wordt.
  2. De gemiddelde wachttijden van instellingen per provincie worden vervolgens gebruikt om het gemiddelde voor de provincie per behandeling te berekenen.

Zorgaanbieders van msz verplicht wachttijden beschikbaar te stellen

Sinds 1 augustus 2018 is een nieuwe regeling wachttijden en wachttijdbemiddeling medisch specialistische zorg van kracht (NR/REG-1823a). Nieuw in deze regeling is de wijze van publicatie van wachttijden en de verplichting om patiënten te wijzen op zorgbemiddeling door hun zorgverzekeraar in het geval iemand niet binnen de Treeknorm terecht kan bij de betreffende zorgaanbieder.  

Covid-19

Door de Covid-19 crisis zijn er in april 2020 ongeveer 25% minder wachttijden aangeleverd. Ook zijn de wel aangeleverde wachttijden mogelijk verstoord door de Corona crisis. De wachttijd voor een polikliniekbezoek is volgens de regeling (NR/REG-1823a) de derde mogelijkheid in het afsprakenregister in de actuele situatie. Lege agenda’s door het afzeggen of verplaatsen van polikliniekbezoeken hebben dus invloed op de hier berekende gemiddelden.

Meer informatie

  • Voor de wachttijden op ziekenhuisniveau verwijzen wij naar de websites van de ziekenhuizen

Experts en redactie

Datum publicatie

12-05-2020

Wachttijden behandeling 2020

Gemiddelde wachttijden behandeling

April 2020
Behandelingapr-20mrt-20feb-20jan-20dec-19nov-19okt-19sep-19aug-19jul-19jun-19mei-19
Aneurysma aorta4,34,64,14,14,95,24,75,44,44,44,54,4
Baarmoederverw. Los76,76,86,86,666,15,85,765,96,1
Baarmoederverw. combi2,24,24,24,24,63,94,43,83,84,74,54,7
Blaasverwijdering3,94,34,44,14,84,84,54,44,44,74,33,8
Borstvergroting9,99,81010,29,398,38,87,78,18,19
Borstverkleining11,212,512,612,412,511,311,211,210,411,610,910,4
Borstverwijdering33,12,93,13,23,13,132,92,832,8
Buikwandcorrectie10,21111,21211,610,11010,39,59,58,910,3
Buisjes oor4,14,34,14,54,94,94,94,94,85,14,64,4
Carotispathologie/aderen11,31,31,21,71,71,21,11,31,41,41
Carotispathologie/zenuw0,51,41,71,32,81,92,11,41,821,91,2
Carpaal tunnel syndroom3,93,33,43,43,33,43,13,13,23,33,23,6
Dotterbehandeling1,31,71,81,71,91,71,71,61,71,91,91,7
Dupuytren6,87,17,77,67,87,76,65,86,66,97,27,6
Galblaasverwijdering4,55,15,65,75,75,45,35,15,35,34,94,8
Hernia4,95,666,56,86,36,15,86,15,666,3
Heupvervanging8,18,28,28,59,18,38,37,88,28,48,28,2
Kijkoperatie knie4,94,74,54,95,14,74,13,943,84,24,6
Knie vervanging9,79,49,8109,99,39,28,88,99,49,19,4
Liesbreuk5,366,26,76,66,45,96,166,266,1
Maagkanker33,23,22,83,632,52,83,62,73,14,4
Meniscus/kniebanden5,15,55,35,565,65,14,74,84,84,85,3
Neurolyse3,73,93,84,14,94,254,53,93,63,73,6
Neustussenschot109,49,910,511,19,58,48,89,7109,310
Open hartoperatie44,23,62,93,43,43,72,83,63,43,73,6
Ovariumkanker2,92,933,12,82,82,92,93,53,33,53,1
POAD2,93,63,73,84,13,93,73,43,53,63,43,4
Prostaatcarcinoom5,45,65,35,25,45,55,24,655,45,65,1
Ruggenmergstimulator2,97,75,95,98,68,96,76,77,58,67,37,4
Slokdarmkanker5,95,46,17,88,266,76,87,87,36,26,7
Spataderen - endov5,55,85,15,45,54,94,94,854,95,15
Spataderen - stamv8,48,18,38,68,87,977,87,57,177,1
Staaroperatie7,57,57,688,27,988,27,87,47,27,1
Sterilisatie man4,45,54,95,35,65,75,25,35,454,84,9
Sterilisatie vrouw766,46,36,55,55,75,55,45,44,84,7
Stressincontinentie87,88,19,610,29,17,77,37,27,178,2
Tonsillectomie4,655,25,86,25,95,95,95,95,85,45,1
Vaatafwijkingen1,81,21,61,52,91,92,41,43,845,62,2
Verwijden darm2,82,72,72,82,92,932,93,2332,9
Verwijderen deel darm2,62,9333,22,932,933,13,13

Bron: NZa

  • Wachttijden betreffen ziekenhuizen en zelfstandige behandelcentra.
  • De wachttijden van mei 2019 t/m maart 2020 zijn zichtbaar in de tabelweergave.

Gemiddelde wachttijd behandeling

De grafiek toont de gemiddelde wachttijden per behandeling van zorgaanbieders van medisch specialistische zorg (msz) voor april 2020. De wachttijd voor één behandeling is de tijd (in dagen) tussen het ordermoment en het uitvoeren van de behandeling, getypeerd door de kenmerkende zorgactiviteiten. Deze cijfers zijn in twee stappen tot stand gekomen:

  1. Per instelling en specialisme wordt de gemiddelde wachttijd berekend over alle locaties van de instelling waar de behandeling aangeboden wordt.
  2. De gemiddelde wachttijden van alle instellingen worden vervolgens gebruikt om het landelijk gemiddelde per behandeling te berekenen.

Zorgaanbieders van msz verplicht wachttijden beschikbaar te stellen

Sinds 1 augustus 2018 is een nieuwe regeling wachttijden en wachttijdbemiddeling medisch specialistische zorg van kracht (NR/REG-1823a). Onder deze regeling valt ook de lijst met behandelingen (kenmerkende zorgactiviteiten) waarvoor een wachttijd moet worden gepubliceerd. Nieuw in deze regeling is de wijze van publicatie van wachttijden en de verplichting om patiënten te wijzen op zorgbemiddeling door hun zorgverzekeraar in het geval iemand niet binnen de Treeknorm terecht kan bij de betreffende zorgaanbieder. De treeknorm voor de hier getoonde behandelingen is afhankelijk van het type behandeling. Voor poliklinische behandelingen is de Treeknorm zes weken, voor klinische behandelingen is deze zeven weken (TH/BR-018). 

Covid-19

Door de Covid-19 crisis zijn er in april 2020 ongeveer 25% minder wachttijden aangeleverd. Ook zijn de wel aangeleverde wachttijden mogelijk verstoord door de Corona crisis. Behandelwachttijden worden volgens de regeling (NR/REG-1823a) berekend als de mediaan van de wachttijd van alle afgesloten DBC zorgproducten in de afgelopen drie maanden behorende bij een bepaalde behandeling. Als er in de afgelopen drie maanden minder dan 15 waarnemingen zijn voor een behandeling, dan hoeft de wachttijd niet gepubliceerd te worden. Een lager aantal behandelingen als gevolg van Covid-19 kan dus invloed hebben op (het beschikbaar zijn van) de mediane wachttijd en de hier berekende gemiddelden.

Meer informatie

  • Voor de wachttijden op ziekenhuisniveau verwijzen wij naar de websites van de ziekenhuizen

Experts en redactie

Datum publicatie

12-05-2020

Wachttijden behandeling per provincie 2020

Wachttijden behandeling per provincie

Sorteren

 
ProvinciesAneurysma aorta: Gemiddeld aantal weken [Weken]Baarmoederverw. Los: Gemiddeld aantal weken [Weken]Baarmoederverw. combi: Gemiddeld aantal weken [Weken]Blaasverwijdering: Gemiddeld aantal weken [Weken]Borstvergroting: Gemiddeld aantal weken [Weken]Borstverkleining: Gemiddeld aantal weken [Weken]Borstverwijdering: Gemiddeld aantal weken [Weken]Buikwandcorrectie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Buisjes oor: Gemiddeld aantal weken [Weken]Carotispathologie/aderen: Gemiddeld aantal weken [Weken]Carotispathologie/zenuw: Gemiddeld aantal weken [Weken]Carpaal tunnel syndroom: Gemiddeld aantal weken [Weken]Dotterbehandeling: Gemiddeld aantal weken [Weken]Dupuytren: Gemiddeld aantal weken [Weken]Galblaasverwijdering: Gemiddeld aantal weken [Weken]Hernia: Gemiddeld aantal weken [Weken]Heupvervanging: Gemiddeld aantal weken [Weken]Kijkoperatie knie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Knie vervanging: Gemiddeld aantal weken [Weken]Liesbreuk: Gemiddeld aantal weken [Weken]Maagkanker: Gemiddeld aantal weken [Weken]Meniscus/kniebanden: Gemiddeld aantal weken [Weken]Neurolyse: Gemiddeld aantal weken [Weken]Neustussenschot: Gemiddeld aantal weken [Weken]Open hartoperatie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Ovariumkanker: Gemiddeld aantal weken [Weken]POAD: Gemiddeld aantal weken [Weken]Prostaatcarcinoom: Gemiddeld aantal weken [Weken]Ruggenmergstimulator: Gemiddeld aantal weken [Weken]Slokdarmkanker: Gemiddeld aantal weken [Weken]Spataderen - endov: Gemiddeld aantal weken [Weken]Spataderen - stamv: Gemiddeld aantal weken [Weken]Staaroperatie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Sterilisatie man: Gemiddeld aantal weken [Weken]Sterilisatie vrouw: Gemiddeld aantal weken [Weken]Stressincontinentie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Tonsillectomie: Gemiddeld aantal weken [Weken]Vaatafwijkingen: Gemiddeld aantal weken [Weken]Verwijden darm: Gemiddeld aantal weken [Weken]Verwijderen deel darm: Gemiddeld aantal weken [Weken]
Drenthe3.45.13.64.60.74.20.13.94.99.66.111.34.26.424.63.76.13.315.65.95.92.52.6
Flevoland7142.92.33.620.47.77.45.498.75.72.156.78.44.67.73.32.93
Friesland6.16.9649.916.72.610.13.35.61.61464.48.74.410.68.74.711.115.34.76.57.54.95.97.64.52.93.2
Gelderland0.90.40.40.93.73.40.43.70.40.90.90.40.90.40.41.65.74.34.80.40.91.60.90.40.90.90.90.90.90.91.30.4230.40.40.40.90.40.4
Groningen5.90.157.75.173.357.452.35.4
Limburg9.16.33.53.1817.23.310.63.80.47.43.58.14.15.110.14.812.87.24.24.613182.13.56.732.75.49.511.12.412.610.24.97.92.73
Noord-Brabant4.87.94.610.29.73.710.33.11.63.82.17.93.55.97.95.59.65.25.868.340.72.664.99.47.1511.810.24.42.93
Noord-Holland3.58.31.93.810.39.92.411.45.10.90.43.216.54.13.384.49.24.63.85.63.26.21.83.62.163.19.17.676.34.54.95.44.10.42.81.2
Overijssel4.49.96.710.62.77.35.61.16.95.79.710.63.657.4134.87.72.3
Utrecht2.67.712.222.9414.97.80.42.51.314.344.914.15.913.42.77.86.465.32.46.14.59.164.2720.16.10.34.84.7
Zeeland7.69.43.9414.612.74.16.17.93.99.15.442.664.90.15.11.9
Zuid-Holland4.86.61.9511.9113.412.440.92.60.13.445.57.7610.74.93.75.93.812.21.14.52.751.44.34.910.78.96.96.89.25.91.132.8
NEDERLAND4.372.23.99.911.2310.24.110.53.91.36.84.54.98.14.99.75.335.13.71042.92.95.42.95.95.58.47.54.4784.61.82.82.6

Gemiddelde wachttijd behandeling per provincie

De grafiek toont per provincie de gemiddelde wachttijden per behandeling van zorgaanbieders van medisch specialistische zorg (msz) voor april 2020. De wachttijd voor één behandeling is de tijd (in dagen) tussen het ordermoment en het uitvoeren van de behandeling, getypeerd door de kenmerkende zorgactiviteiten. Deze cijfers zijn in twee stappen tot stand gekomen:

  1. Per instelling en specialisme wordt de gemiddelde wachttijd berekend over alle locaties van de instelling in de provincie waar de behandeling aangeboden wordt. Bij instellingen die locaties in meerdere provincies hebben wordt het provinciale instellingsgemiddelde gebaseerd op de locaties van de instelling in de betreffende provincie.
  2. De gemiddelde wachttijden van instellingen per provincie worden vervolgens gebruikt om het gemiddelde voor de provincie per behandeling te berekenen

Zorgaanbieders van msz verplicht wachttijden beschikbaar te stellen

Sinds 1 augustus 2018 is een nieuwe regeling wachttijden en wachttijdbemiddeling medisch specialistische zorg van kracht (NR/REG-1823). Onder deze regeling valt ook de lijst met behandelingen (kenmerkende zorgactiviteiten) waarvoor een wachttijd moet worden gepubliceerd. Nieuw in deze regeling is de wijze van publicatie van wachttijden en de verplichting om patiënten te wijzen op zorgbemiddeling door hun zorgverzekeraar in het geval iemand niet binnen de Treeknorm terecht kan bij de betreffende zorgaanbieder. De treeknorm voor de hier getoonde behandelingen is afhankelijk van het type behandeling. Voor poliklinische behandelingen is de Treeknorm zes weken, voor klinische behandelingen is deze zeven weken (TH/BR-018). 

Covid-19

Door de Covid-19 crisis zijn er in april 2020 ongeveer 25% minder wachttijden aangeleverd. Ook zijn de wel aangeleverde wachttijden mogelijk verstoord door de Corona crisis. Behandelwachttijden worden volgens de regeling (NR/REG-1823a) berekend als de mediaan van de wachttijd van alle afgesloten DBC zorgproducten in de afgelopen drie maanden behorende bij een bepaalde behandeling. Als er in de afgelopen drie maanden minder dan 15 waarnemingen zijn voor een behandeling, dan hoeft de wachttijd niet gepubliceerd te worden. Een lager aantal behandelingen als gevolg van Covid-19 kan dus invloed hebben op (het beschikbaar zijn van) de mediane wachttijd en de hier berekende gemiddelden.

Meer informatie

  • Voor de wachttijden op ziekenhuisniveau verwijzen wij naar de websites van de ziekenhuizen

Experts en redactie

Datum publicatie

12-05-2020

Wachttijden orgaantransplantatie

Registratieduur van patiënten met orgaantransplantatie 2004-2018

JaarAlleen nierAlleen hartAlleen longAlleen lever
20043,50,60,90,7
20053,21,01,00,9
20063,40,91,20,9
20073,20,71,60,8
20083,20,91,10,7
20093,10,91,90,7
20103,01,21,70,5
20112,91,51,70,7
20122,61,61,70,5
20132,61,41,70,6
20142,71,61,50,7
20152,41,51,30,8
20162,31,91,10,8
20172,02,61,50,8
20182,12,31,20,7

Gemiddelde registratieduur is langst voor niertransplantatie

De gemiddelde registratieduur (wachtduur op de wachtlijst) van patiënten die in 2018 een postmortaal orgaan getransplanteerd kregen, varieerde sterk naar orgaan. Dit was ook het geval in voorgaande jaren. De gemiddelde registratieduur voor een harttransplantatie is het langst (2,3 jaar) en voor levertransplantatie het kortst (0,7 jaar). Ten opzichte van 2004 is de registratieduur voor mensen die wachten op een transplantatie van een nier afgenomen met 40%. Deze daling heeft vooral te maken met een toename van het aantal levende nierdonaties. De registratieduur voor een longtransplantatie is tussen 2004 en 2018 met ruim 33% toegenomen ondanks een afname sinds 2009. De registratieduur voor een harttransplantatie is in deze periode bijna verviervoudigd (NTS, 2019).

Meer informatie

Experts en redactie

Bronnen en literatuur

Literatuur

  1. NTS. Jaarverslag 2018 Kansen omarmen. Leiden: Nederlandse Transplantatie Stichting; 2019. Bron

Aantal wachtenden orgaantransplantatie

Aantal orgaantransplantaties en aantal actief wachtenden 2004-2018

JaarTotaal wachtendenTotaal transplantatiesWachtenden nierWachtenden leverWachtenden hartWachtenden long
2004144386511661514579
20051425886108816254108
20061440850108415746141
20071284108993713147158
2008131698595211754177
20091288105492610760183
20101300112189211667212
20111311112288312257234
20121286123685515964193
20131149122873513284189
20141044132265010491180
20159841275576109102176
201610711266629122101193
201711151262673133107178
201811951327741127121186
  • Aantal wachtenden op 31 december van het jaar
  • Nier inclusief nier met pancreas en nier met lever
  • Lever inclusief lever met long en lever met pancreas
  • Hart inclusief hart met long
  • Totaal inclusief pancreas en dunne darm

Aantal wachtenden op een orgaantransplantatie afgenomen

Op 31 december 2018 wachtten 1.195 mensen op een donororgaan, op 31 december 2004 waren dat er 1.443 (NTS, 2019). Dit komt neer op een daling van 17%. Het gaat om actief wachtenden: patiënten die goedgekeurd zijn door een transplantatiecentrum. Het aantal mensen dat wacht op een orgaantransplantatie verschilt per orgaan. In 2018 is het aantal wachtenden op een nier het grootst (741), gevolgd door longen (186) en lever (127).

Afname aantal wachtenden mede door toename levende nierdonatie

Het aantal uitgevoerde transplantaties is in de periode 2004-2018 met 53% gestegen van 865 naar 1.327. Deze stijging is voor ruim de helft toe te schrijven aan een toename van het aantal transplantaties van organen van levende donoren. Dit aantal nam in deze periode toe van 253 naar 510. Het gaat hierbij vooral om niertransplantaties.

Meer informatie

Experts en redactie

Bronnen en literatuur

Literatuur

  1. NTS. Jaarverslag 2018 Kansen omarmen. Leiden: Nederlandse Transplantatie Stichting; 2019. Bron

Verantwoording

Definities
  • Overzicht diagnosen

    aandacht = aandachttekort en -gedrag
    alcohol = alcohol gebonden
    angst = angst
    bggz = basis ggz
    bipolair = bipolair en overig
    delerium = delirium dementie en overig
    depressie  = depressie
    eetstoornis = eetstoornissen
    kind (overig) = overige stoornissen kindertijd
    middel (overig) overige aan middel gebonden stoornissen
    persoonlijkheid = persoonlijkheid
    pervasief = pervasief
    restgroep = restgroep diagnoses, andere aandoeningen
    schizo = schizofrenie
    somatoforme = somatoforme stoornissen