Volksgezondheidenzorg.info

Zoekveld

Acute zorgRegionaal & InternationaalAmbulancezorg

Cijfers & Context

Jaarlijks ongeveer 1,8 miljoen SEH-behandelingen

Regionaal & Internationaal

Grote verschillen in tarieven huisartsenposten

Kosten

Nog niet uitgewerkt

Zorgprestaties

Nog niet uitgewerkt

Locaties ambulancestandplaatsen

Ambulancestandplaatsen 2017

Ambulancestandplaatsen 2017
StandplaatsGegevens
AmsterdamStatenjachtstraat 1c, 1034 CS
AmsterdamJan Tooropstraat 170, 1061 AE
Amsterdam (Hoofdvestiging))Karperweg 19-25, 1075 LB
AmsterdamOosterpark 9, 1091 AC
Amsterdam ZuidoostMeibergdreef 9, 1105 AZ
MonnickendamDe Werf 1, 1141 HL
AmstelveenSpinnerij 15, 1185 ZN
Post Zuid (Hilversum)Van Riebeeckweg 210a, 1213 XZ
Post Noord (Blaricum)Rijksstraatweg 1, 1261 AN
AlmereBoomgaardweg 4, 1326 AC
Post Vechtstreek (Weesp)Aetsveldselaan 65, 1381 CZ
AalsmeerZwarteweg 77 A, 1431 VJ
PurmerendCantekoogweg 17, 1442 LG
ZaandamHeijermansstraat 76, 1502 DR
WormerveerIndustrieweg 1c, 1521 NA
HoogkarspelSluisweg 8, 1616 RT
WognumNieuweweg 24b, 1687 BA
Noord-ScharwoudeDe Mossel 23a, 1723 HX
SchagenLagedijkerweg 19b, 1742 NB
WieringerwerfDr. Tamsmalaan 3, 1771 AB
Den HelderSchrijnwerkersweg 12, 1786 PC
Texel (Den Burg)Pontweg 100, 1791 LB
Alkmaar ZuidDiamantweg 24f, 1812 RC
Alkmaar NoordHertog Aalbrechtweg 6, 1823 DL
HeemskerkStrengweg 4, 1969 MG
VelsenAmsterdamseweg 12, 1981 LE
HaarlemZijlweg 200, 2015 CK
HoofddorpJacobus Spijkerdreef 400, 2132 PZ
HillegomHyacinthenlaan 1, 2182 DT
NoordwijkVan Berckelweg 34a, 2203 LB
WassenaarHofcampweg 102, 2241 KJ
Leidschendam-VoorburgVia Donizetti 1, 2272 VK
LeidenVondellaan 43, 2332 AA
LeiderdorpSimon Smitweg 1a, 2353 GA
Alphen aan den RijnVorkweg 2, 2408 ZD
NieuwveenSchoterhoek 2a, 2441 LD
Den Haag (Waldorpstraat)Waldorpstraat 555, 2521 CK
Den HaagMangaanstraat 86, 2544 DW
DelftKrakeelpolderweg 51, 2613 NW
Berkel en RodenrijsBerkelsepoort 25, 2651 JX
Naaldwijk (Westland)Galgepad 9, 2671 MV
ZoetermeerBrusselstraat 4, 2711 AJ
ZoetermeerBlauw-Roodlaan 290, 2718 SK
GoudaZuider IJsseldijk 50, 2808 PB
MoordrechtMiddelweg 18D, 2841 LA
Capelle aan den IjsselSlotlaan 121, 2902 AP
NederlekC.G. Roosweg 150, 2941 LH
BarendrechtBreslau 2, 2993 LT
Rotterdam-CentrumSchiedamsedijk 95, 3011 TP
Rotterdam-NoordBrugwachter 12, 3034 KD
Rotterdam - ZuidMaasstadweg 21, 3079 DZ
VlaardingenHoogstad 501, 3131 KX
MaasvlakteColoradoweg 20, 3199 LA
SpijkenisseSchenkelweg 90, 3203 LE
HellevoetsluisHaringvlietweg 5, 3221 LS
BrielleAmer 7, 3232 HA
DirkslandWatertoren 45D, 3247 CL
GoedereedeProvincialeweg 12B, 3252 LR
Oude TongeTramweg 3, 3255 MB
KlaaswaalMolendijk 57, 3286 BG
DordrechtRomboutslaan 105, 3312 KP
ZwijndrechtBootjessteeg 81 - 85, 3331 HA
PapendrechtKattestraat 4, 3355 PP
MontfoortWilleskop 94, 3417 ME
NieuwegeinNevelgaarde 1, 3436 ZZ
WoerdenPolanerbaan 2, 3447 GN
Utrecht (Vader Rijndreef)Vader Rijndreef 1, 3561 XB
Utrecht (Andreaelaan)Burg. Fockema Andreaelaan 90, 3582 KT
MaarssenFloraweg 18, 3608 BW
VinkeveenHerenweg 105, 3645 DJ
WilnisGeerkade 23, 3648 NX
ZeistJagersingel 3, 3707 HL
BaarnMolenweg 2, 3743 KM
SoesterbergStemerdingweg 13, 3769 CE
BarneveldNijkerkerweg 119, 3771 LA
Amersfoort CentrumZonnehof 10, 3811 ND
Amersfoort NoordHet Hofslot 1, 3823 VV
HarderwijkDeventerweg 70, 3843 DG
Ermelo (Putterweg)Putterweg 136, 3851 VG
ZeewoldeBosruiterweg 36, 3897 LV
RhenenCuneraweg 354, 3911 RV
WoudenbergEuropaweg 4, 3931 NJ
DoornKorte Molenweg 1, 3941 PW
AmerongenIndustrieweg - zuid 22, 3958 VX
HoutenDe Brug 2b, 3991 LN
TielBlomboorgerd 10, 4003 BX
KesterenVincent van Goghstraat 20, 4041 GG
CulemborgTriosingel 34, 4101 XC
RumptBoutensteinseweg 4a, 4156 JZ
GorinchemBanneweg 55, 4204 AA
MeerkerkEnergieweg 112, 4231 DJ
Nieuwendijk*(1)Doornseweg 2, 4255 GZ
Giessen*(2)Handelstraat 2, 4283 JK
ZierikzeeKoning Gustaafweg 2, 4301 NP
OosterlandMolenweg 56B, 4307 AK
Burgh-HaamstedeDapperweg 28, 4328 BB
MiddelburgStromenweg 5, 4335 JR
GrijpskerkeMariekerkseweg 52, 4364 AS
KruiningenWeihoek 5M, 4416 PX
GoesVerrijn Stuartweg 24, 4462 GE
OostburgPastoor van Genklaan 6, 4501 AJ
TerneuzenWielingenlaan 2, 4535 PA
HulstLyceumstraat 20, 4561 HV
Bergen op ZoomVeilingdreef 41, 4614 RX
HoogerheideVan der Heijdenstraat 6, 4631 NH
Dinteloord Noordlangeweg 5, 4671 PK
PoortvlietPaasdijkweg 39, 4693 RE
Roosendaal (Rucphen)Rijksweg-Zuid 113, 4715 TA
Roosendaal-Noord (Oud-Gastel)Neon 15Q, 4751 XA
ZevenbergenZuidelijke Randweg 1, 4761 RN
Breda-NoordHoeksteen 10, 4815 PR
Breda-Zuid (Ulvenhout)Chaamsebaan 4, 4851 SN
Etten LeurBredaseweg 171, 4872 LA
RijsbergenSint Bavostraat 16A, 4891 CJ
OosterhoutVaartweg 8G, 4905 BL
Tilburg-ZuidProf. Van Buchemlaan 12, 5022 KB
Tilburg-NoordBrugstraat 2, 5042 SB
Oisterwijk Kreitenstraat 40-42, 5061 PT
Gilze Klein Zwitserland 8, 5126 TA
WaalwijkDe Gaard 128, 5146 AW
s-HertogenboschGruttostraat 14, 5212 VM
BoxtelBrederodeweg 27, 5283 HA
ZaltbommelSteenweg 83, 5301 HK
OssAengelbertlaan 11, 5342 LA
Velp NBDe Eek 1B, 5363 VD
UdenEikenheuvelweg 5, 5406 NA
HapsSchuttersweg 14a, 5443 PR
VeghelDoornhoek 3738, 5465 TA
EerselKerver 9A, 5521 DA
BladelAmbachtsweg 5, 5531 AC
ValkenswaardDe Vest 48, 5555 XP
EindhovenDeken van Somerenstraat 2A, 5611 KX
BestVijverweg 12, 5683 CX
HelmondLagedijk 4b, 5705 BZ
LieshoutDe Stater , 5737 RV
Deurne Dunantweg 16, 5751 CB
VenrayAcaciastraat 15, 5802 EK
WellBosscherheide 29 a, 5855 EA
VenloTegelseweg 210, 5912 BL
Blerickvan Heemskerckweg 8, 5928 LL
HorstVenloseweg 70 a, 5961 JD
WeertCelsiusstraat 11, 6003 DG
MaarheezeRondven 32, 6026 PX
KelpenEllerweg 2 b, 6037 RS
RoermondNassaustraat 79, 6043 EB
HertenLouis Eijssenweg 4, 6049 CD
RoggelHeverstraat 9, 6088 BG
Echt Nobelweg 4, 6101 XB
GeleenDemystraat 15, 6162 AP
MaastrichtVijverdalseweg 2, 6226 NB
GulpenOude Rijksweg 32, 6271 AA
HeerlenHet Overloon 2, 6411 TE
NijmegenProfessor Bellefroidstraat 11, 6525 AG
GennepPaesplasweg 2, 6591 MH
BeuningenElsenpas 11, 6641 KM
Beneden LeeuwenVan Heemstraweg 64D, 6658 KJ
EdeBreelaan 4 - 6, 6711 MR
Arnhem IJsseloordMeander 401, 6825 MD
ZevenaarKampsingel 34, 6901 JG
DoetinchemHavenstraat 122, 7005 AG
VarsseveldKlaproosstraat 28, 7051 ZH
EttenZeddamseweg 43a, 7075 ED
WinterswijkMagnoliastraat 9, 7102 CX
GroenloBarkenkamp 5, 7141 EL
ZutphenDen Elterweg 65, 7207 AE
BaakDambroek 16, 7223 DV
BorculoBosberg 9, 7271 LE
ApeldoornKanaal Noord 380, 7323 AM
ApeldoornSaba 2, 7332 BH
DeventerNijmegensestraat 11, 7418 BZ
Deventer Noord (Schalkhaar)Raalterweg 18A, 7433 RA
NijverdalVan Heerdtweg 7, 7443 TA
MarkeloHolterweg 32A, 7475 AW
HaaksbergenHengelosestraat 174, 7482 AE
EnschedeM.H.Tromplaan 47, 7513 AB
HengeloDemmersweg 55, 7556 BN
OldenzaalZandbreeweg 16, 7577 BZ
AlmeloNieuwe Witvoet 2, 7609 NE
TubbergenBoskampstraat 35, 7651 AL
VroomshoopAziëlaan 2, 7681 NC
DedemsvaartLangewijk 124A, 7701 AH
OmmenBalkerweg 22D, 7731 RZ
CoevordenHulsvoorderdijk 4, 7741 CX
HardenbergJan Weitkamplaan 4A, 7772 SE
EmmenWaanderweg 200, 7812 HZ
Emmen-ziekenhuisBoermarkeweg 60, 7824 AA
Emmen-NoordKanaal B ZZ 55, 7881 NC
KlazienaveenDoorndistel 15, 7891 WV
Hoogeveen BuitenvaartBuitenvaart 1005, 7905 SB
HoogeveenDr.G.H.Amshoffweg 1, 7909 AA
MeppelHoogeveenseweg 38, 7943 KA
RouveenOude Rijksweg 502B, 7954 GG
DieverbrugDe Wringen 25a, 7984 NL
ZwolleVoltastraat 3A, 8013 PM
Zwolle West Nijenhuislaan 175, 8043 WB
ZwartsluisZomerdijk 41A, 8064 XB
ElburgOostelijke Rondweg 1, 8081 RT
RaalteWeidelaan 2B, 8103 NA
HeerdeZwarteweg 4A, 8181 PD
LelystadGordiaandreef 99, 8233 AB
DrontenDe Noord 34, 8251 GL
IJsselmuidenKleiland 8, 8271 RV
EmmeloordNagelerweg 3, 8304 AB
UrkMalzwin 1, 8321 NX
SteenwijkVendelweg 3A, 8331 XE
NieuwehorneAchtste Wijk 1a, 8414 NA
OosterwoldeVeengang 27, 8431 NJ
HeerenveenVenus 3, 8448 CE
WolvegaZeeweegbree 3, 8472 BD
JoureMorseweg 17, 8503 AH
LemmerHoutsaachmolen 13b, 8531 WC
SneekBolswarderbaan 1, 8601 ZK
BolswardSnekerweg 3b, 8701 PZ
KoudumT. van der Walstraat 32, 8723 CA
FranekerHet Want 16, 8802 PV
HarlingenRijksweg 8, 8861 NL
TerschellingBurg. Reedekerstraat 21, 8881 BZ
VlielandBerkenlaan 13a, 8899 BP
Leeuwarden (Elzenstraat)Elzenstraat 1c, 8924 JN
Leeuwarden (Oostergoweg)Oostergoweg 14, 8932 PG
GrouOedsmawei 30, 9001 ZJ
StiensSeedûker 5, 9051 VB
DokkumBirdaarderstraatweg 80f, 9101 PK
MetslawierOerslach 2a, 9123 KK
Nes (Ameland)Ballummerweg 38a, 9163 GB
SchiermonnikoogKnuppeldam 6, 9166 NZ
DrachtenOmloop 5, 9201 CC
DrachtenOttolaan 2, 9207 JR
NoordbergumOude Commissieweg 31, 9257 MC
BuitenpostWest 32, 9285 WC
RodenZudden 2, 9301 ZM
NiebertGrasweg 1b, 9365 PP
Assen CentrumDr. Philipsweg 15-A, 9403 AC
AssenBalkendwarsweg 1, 9405 PT
BeilenRomhof 6, 9411 SC
WesterborkSliemkampen 2, 9431 JR
AnnenSpijkerboorsdijk 3a, 9468 CG
StadskanaalVeenstraat 8, 9502 EZ
BorgerIJzertijdstraat 3, 9531 RA
VlagtweddeNieuweweg 1, 9541 EG
Ter ApelIndustrieweg 9, 9561 MB
SappemeerDe Vosholen 99, 9611 TE
VeendamVan Stolbergweg 28, 9641 HL
WinschotenJ.D. van der Veenstraat 30, 9672 AC
Groningen-ZuidSontweg 10, 9723 AT
Groningen-NoordKastanjelaan 2, 9741 CP
EeldeMachlaan 14-A, 9761 KT
AppingedamZwet 35, 9902 RM
WinsumDe Werf 5, 9951 EZ
LeensR.Ritzemastraat 9E, 9965 TD
UithuizenIndustrieweg 16, 9981 HJ

Bron: RIVM

View all detail data

251 ambulancestandplaatsen

In 2017 zijn er in Nederland 251 (vaste) ambulancestandplaatsen die overdag en in de avond operationeel zijn. 219 ambulancestandplaatsen zijn 24 uur per dag beschikbaar. Een ambulancestandplaats is een locatie waarvandaan de ambulance vertrekt en waar voorzieningen zijn voor ambulancepersoneel en -materiaal. Standplaatsen waarvanuit de inzetbaarheid alleen gedurende bepaalde dagen en uren gerealiseerd wordt worden ook wel stationeringsplaatsen of uitrukposten genoemd. Hieronder vallen ook voorwaardescheppende standplaatsen en standplaatsen die in het kader van dynamisch ambulancemanagement (DAM) ingezet worden. Deze zijn niet opgenomen in de kaart. Er treden regelmatig veranderingen op in de locaties en het aantal standplaatsen en stationeringsplaatsen.

Verschil in definitie

Het aantal standplaatsen in de kaart kan door definitieverschillen afwijken van het aantal dat Ambulancezorg Nederland (AZN) noemt in haar sectorrapport (AZN, 2016).

Vergelijk met andere kaart

Experts en redactie

Bronnen en literatuur

Literatuur

  1. AZN. Ambulances in-zicht 2015. Zwolle: Ambulancezorg Nederland; 2016. Bron

Rijtijd vanaf dichtstbijzijnde ambulancestandplaats

Rijtijd vanaf dichtstbijzijnde ambulancestandplaats 2017

Situatie dag/avond, 251 standplaatsen
Rijtijd vanaf dichtstbijzijnde ambulancestandplaats 2017
Gemeente
Appingedam
Bedum
Bellingwedde
Ten Boer
Delfzijl
Groningen
Grootegast
Haren
Hoogezand-Sappemeer
Leek
Loppersum
Marum
Almere
Stadskanaal
Slochteren
Veendam
Vlagtwedde
Zeewolde
Winsum
Zuidhorn
Dongeradeel
Achtkarspelen
Ameland
het Bildt
Franekeradeel
Harlingen
Heerenveen
Kollumerland en Nieuwkruisland
Leeuwarden
Leeuwarderadeel
Ooststellingwerf
Opsterland
Schiermonnikoog
Smallingerland
Terschelling
Vlieland
Weststellingwerf
Assen
Coevorden
Emmen
Hoogeveen
Meppel
Littenseradiel
Almelo
Borne
Dalfsen
Deventer
Enschede
Haaksbergen
Hardenberg
Hellendoorn
Hengelo
Kampen
Losser
Noordoostpolder
Oldenzaal
Ommen
Raalte
Staphorst
Tubbergen
Urk
Wierden
Zwolle
Rijnwaarden
Aalten
Apeldoorn
Arnhem
Barneveld
Beuningen
Brummen
Buren
Culemborg
Doesburg
Doetinchem
Druten
Duiven
Ede
Elburg
Epe
Ermelo
Geldermalsen
Harderwijk
Hattem
Heerde
Heumen
Lochem
Maasdriel
Nijkerk
Nijmegen
Oldebroek
Putten
Renkum
Rheden
Rozendaal
Scherpenzeel
Tiel
Voorst
Wageningen
Westervoort
Winterswijk
Wijchen
Zaltbommel
Zevenaar
Zutphen
Nunspeet
Dronten
Neerijnen
Amersfoort
Baarn
De Bilt
Bunnik
Bunschoten
Eemnes
Houten
Leusden
Lopik
Montfoort
Renswoude
Rhenen
Soest
Utrecht
Veenendaal
Woudenberg
Wijk bij Duurstede
IJsselstein
Zeist
Nieuwegein
Aalsmeer
Alkmaar
Amstelveen
Amsterdam
Beemster
Bergen (NH.)
Beverwijk
Blaricum
Bloemendaal
Castricum
Diemen
Edam-Volendam
Enkhuizen
Haarlem
Haarlemmerliede en Spaarnwoude
Haarlemmermeer
Heemskerk
Heemstede
Heerhugowaard
Heiloo
Den Helder
Hilversum
Hoorn
Huizen
Landsmeer
Langedijk
Laren
Medemblik
Oostzaan
Opmeer
Ouder-Amstel
Purmerend
Schagen
Texel
Uitgeest
Uithoorn
Velsen
Weesp
Zandvoort
Zaanstad
Alblasserdam
Alphen aan den Rijn
Barendrecht
Drechterland
Brielle
Capelle aan den IJssel
Delft
Dordrecht
Gorinchem
Gouda
's-Gravenhage
Hardinxveld-Giessendam
Hellevoetsluis
Hendrik-Ido-Ambacht
Stede Broec
Hillegom
Katwijk
Krimpen aan den IJssel
Leerdam
Leiden
Leiderdorp
Lisse
Maassluis
Nieuwkoop
Noordwijk
Noordwijkerhout
Oegstgeest
Oud-Beijerland
Binnenmaas
Korendijk
Oudewater
Papendrecht
Ridderkerk
Rotterdam
Rijswijk
Schiedam
Sliedrecht
Cromstrijen
Albrandswaard
Westvoorne
Strijen
Vianen
Vlaardingen
Voorschoten
Waddinxveen
Wassenaar
Woerden
Zoetermeer
Zoeterwoude
Zwijndrecht
Borsele
Goes
West Maas en Waal
Hulst
Kapelle
Middelburg
Giessenlanden
Reimerswaal
Zederik
Terneuzen
Tholen
Veere
Vlissingen
Lingewaal
De Ronde Venen
Tytsjerksteradiel
Aalburg
Asten
Baarle-Nassau
Bergen op Zoom
Best
Boekel
Boxmeer
Boxtel
Breda
Deurne
Pekela
Dongen
Eersel
Eindhoven
Etten-Leur
Geertruidenberg
Gilze en Rijen
Goirle
Grave
Haaren
Helmond
's-Hertogenbosch
Heusden
Hilvarenbeek
Loon op Zand
Mill en Sint Hubert
Nuenen, Gerwen en Nederwetten
Oirschot
Oisterwijk
Oosterhout
Oss
Rucphen
Sint-Michielsgestel
Someren
Son en Breugel
Steenbergen
Waterland
Tilburg
Uden
Valkenswaard
Veldhoven
Vught
Waalre
Waalwijk
Werkendam
Woensdrecht
Woudrichem
Zundert
Wormerland
Onderbanken
Landgraaf
Beek
Beesel
Bergen (L.)
Brunssum
Gennep
Heerlen
Kerkrade
Maastricht
Meerssen
Mook en Middelaar
Nederweert
Nuth
Roermond
Schinnen
Simpelveld
Stein
Vaals
Venlo
Venray
Voerendaal
Weert
Valkenburg aan de Geul
Lelystad
Horst aan de Maas
Oude IJsselstreek
Teylingen
Utrechtse Heuvelrug
Oost Gelre
Koggenland
Lansingerland
Leudal
Maasgouw
Eemsmond
Gemert-Bakel
Halderberge
Heeze-Leende
Laarbeek
De Marne
Reusel-De Mierden
Roerdalen
Roosendaal
Schouwen-Duiveland
Aa en Hunze
Borger-Odoorn
Cuijk
Landerd
De Wolden
Noord-Beveland
Wijdemeren
Noordenveld
Twenterand
Westerveld
Sint Anthonis
Lingewaard
Cranendonck
Steenwijkerland
Moerdijk
Echt-Susteren
Sluis
Drimmelen
Bernheze
Ferwerderadiel
Alphen-Chaam
Bergeijk
Bladel
Gulpen-Wittem
Tynaarlo
Midden-Drenthe
Overbetuwe
Hof van Twente
Neder-Betuwe
Rijssen-Holten
Geldrop-Mierlo
Olst-Wijhe
Dinkelland
Westland
Midden-Delfland
Berkelland
Bronckhorst
Sittard-Geleen
Kaag en Braassem
Dantumadiel
Zuidplas
Peel en Maas
Oldambt
Zwartewaterland
Súdwest Fryslân
Bodegraven-Reeuwijk
Eijsden-Margraten
Stichtse Vecht
Menameradiel
Hollands Kroon
Leidschendam-Voorburg
Goeree-Overflakkee
Pijnacker-Nootdorp
Molenwaard
Nissewaard
Krimpenerwaard
De Fryske Marren
Gooise Meren
Berg en Dal
Meierijstad
Montferland
Menterwolde

Bron: RIVM

View all detail data

Vrijwel heel Nederland binnen norm bereikbaar

Bijna 100% van de inwoners kan volgens de modelberekeningen binnen 12 minuten bereikt worden door een ambulance. In de oranje en rode gebieden in de kaart is de rijtijd meer dan 12 minuten. Het betreft dunbevolkte en grensgebieden waar in de situatie overdag in totaal 0,4% van de bevolking woont (ongeveer 67.000 mensen). Beleidsregels stellen dat een ambulance bij een spoedeisende inzet (met A1-urgentie, met sirene en zwaailicht) binnen 15 minuten na melding ter plaatse moet kunnen zijn. In bereikbaarheidsmodellen wordt uitgegaan van 3 minuten voor de ontvangst en uitvraag van de melding, verstrekking van de inzetopdracht en het uitrukken van het ambulanceteam; de netto rijtijd is 12 minuten.

Vergelijk met andere kaart

Experts en redactie

Inwoners binnen bereik van een ambulancestandplaats per RAV-regio

Inwoners binnen bereik van een standplaats 2017

per RAV-regio, situatie dag/avond
Inwoners binnen bereik van een standplaats 2017, per RAV-regio situatie overdag/avond
Inwoners binnen bereik van een standplaats 2017
RAV-regioPercentage
RAV Amsterdam/Waterland99,9
RAV Brabant-Noord99,5
RAV Brabant-Zuidoost99,1
RAV Drenthe100
RAV Flevoland99,9
RAV Friesland99,9
RAV Gelderland Midden97,4
RAV Gelderland Zuid98,8
RAV Gooi- en Vechtstreek100
RAV Groningen99,9
RAV Haaglanden100
RAV Hollands Midden100
RAV IJsselland99,8
RAV Kennemerland99,9
RAV Midden- en West-Brabant99,1
RAV Noord- en Midden Limburg100
RAV Noord-Holland Noord99,6
RAV Noordoost Gelderland100
RAV Rotterdam-Rijnmond100
RAV Twente99,8
RAV Utrecht100
RAV Zeeland98,5
RAV Zuid Limburg100
RAV Zuid-Holland Zuid98,0

Bron: RIVM

View all detail data

Landelijke dekkingsgraad is bijna 100%

In de regio's Gelderland Midden en Zuid-Holland Zuid is het percentage mensen dat binnen de 15-minutenorm (12 minuten rijtijd + 3 minuten ontvangst en uitvraag van de melding) van ambulances het laagst. In deze regio's woont respectievelijk 2,6 en 2% van de bevolking buiten de 15-minutengrens. In 9 van de 24 regio's kan na melding iedere inwoner binnen 15 minuten bereikt worden. Ook wanneer we naar de 24-uurs situatie kijken is percentage mensen binnen de norm in de regio's Gelderland Midden en Zuid-Holland Zuid het laagst. In totaal woont 99,6% van de Nederlanders overdag en in de avond binnen de 15-minutennorm. Ongeveer 67.000 mensen, ofwel 0,4%, wonen buiten deze norm. In de 24 uurs-situatie zijn dit er ongeveer 126.000, ofwel 0,7%. Tussen de RAV-regio's onderling bestaan kleine verschillen in het aantal mensen dat binnen 15 minuten bereikt kan worden. 

Vergelijk met andere kaart

Meer informatie

  • Over de bereikbaarheidspercentages zie: Methode

Experts en redactie

A1-inzetten per RAV-regio

A1-inzetten 2017

Per RAV-regio
A1-inzetten 2017, per RAV-regio
A1-inzetten 2017
RAV-regio201720162015201420132012201120102009
RAV Groningen42,344,741,7039,3036,8034,7035,503433,80
RAV Friesland35,938,536,2035,1033,3024,9025,9026,8026,20
RAV Drenthe40,242,640,1037,4034,5019,9021,2027,8027
RAV Ijsselland27,828,227,9026,602624,2023,4022,7021,10
RAV Twente23,923,121,1020,201917,5016,5016,2015,90
RAV Noordoost Gelderland25,526,325,6024,2023,9022,7021,502019,20
RAV Midden Gelderland30,730,629,8028,3026,1023,7021,9021,1021,50
RAV Gelderland Zuid28,928,529,103028,5026,5024,5024,8024,60
RAV Utrecht28,428,627,702725,402423,4022,3022,60
RAV Noord-Holland Noord35,739,337,4036,4033,2033,7030,3027,3030,10
RAV Amsterdam/Waterland49,352,650,1046,5045,4045,904544,4042,70
RAV Kennemerland45,747,448,104442,6041,6041,8039,7040,10
RAV Gooi- en Vechtstreek29,933,233,9035,4032,9032,8032,3031,7033,10
RAV Haaglanden43,645,145,2041,6039,4037,8036,7035,1036,80
RAV Hollands Midden36,139,039,103635,5033,3033,703433,40
RAV Rotterdam-Rijnmond40,241,440,3039,4035,7034,903635,8034,20
RAV Zuid-Holland Zuid32,937,136,303531,1028,6028,4027,8027,10
RAV Zeeland36,338,036,4033,2031,6031,6030,4028,4027,90
RAV Midden West Brabant35,437,136,5035,1032,5026,5021,2020,5018,40
RAV Brabant Noord33,233,932,1030,5028,7024,5019,3017,4016,30
RAV Brabant Zuidoost33,035,034,70322625,7023,9023,3022,70
RAV Noord- en Midden Limburg36,135,934,4033,4029,8027,3023,2023,5022,90
RAV Zuid Limburg35,335,433,4033,7032,7029,2028,7025,5026,20
RAV Flevoland34,735,732,9032,7030,5031,303028,2027,30
View all detail data

Hoogste aantal A1-inzetten in Amsterdam/Waterland

In de kaart is te zien dat de meeste A1-inzetten in de regio Amsterdam/Waterland zijn uitgevoerd (ongeveer 50 per 1.000 inwoners). Ook in de regio Kennemerland is het aantal inzetten relatief groot. De regio's met kleine aantallen A1-inzetten per 1.000 inwoners zijn vooral in het midden van Nederland te vinden. In Twente is het aantal inzetten het kleinst (23,8 per 1.000 inwoners). In 2017 zijn er in Nederland meer dan 1,3 miljoen ambulance-inzetten uitgevoerd, waarvan zo'n 611.193 (47%) met urgentie klasse A1. Naast A1-inzetten zijn er ook A2-inzetten (28%) en B-inzetten (26%) (AZN, 2018).

Regionale verschillen o.a. veroorzaakt door beoordeling van urgentie

In Nederland worden tweemaal zoveel A1-inzetten als A2-inzetten uitgevoerd. Per regio verschillen deze verhoudingen. Het percentage A1-inzetten binnen het totale spoedvervoer (A1- en A2-inzetten) varieert van 50% (regio Twente) tot 76% (Amsterdam/Waterland). Het is waarschijnlijk dat regionale verschillen niet alleen worden veroorzaakt door een verschil in de ernst van de meldingen, maar vooral ook door een andere beoordeling van urgentie op de meldkamer. 

Meer informatie

Experts en redactie

Bronnen en literatuur

Literatuur

  1. AZN. Tabellenboek 2017. Zwolle: AZN; 2018. Bron

A2-inzetten per RAV-regio

A2-inzetten 2017

Per RAV-regio
A2-inzetten 2017, per RAV-regio
A2-inzetten 2017
RAV-regio201720162015201420132012201120102009
RAV Groningen25,122,320,4019,3018,8018,2016,7015,4016
RAV Friesland23,820,719,4017,5016,4020,5015,9012,9011,90
RAV Drenthe25,322,421,6019,8019,1031,3031,5023,8022,70
RAV Ijsselland21,120,419,7019,9019,4018,4019,2020,8021,50
RAV Twente24,123,82322,5022,2021,80212020,50
RAV Noordoost Gelderland19,719,3181817,2017,2017,6016,6015,20
RAV Midden Gelderland20,220,117,9017,2016,2014,8014,7013,9012,60
RAV Gelderland Zuid23,423,221,5020,5018,6016,7014,7014,4014,40
RAV Utrecht20,420,920,2019,6018,5018,1017,2018,2018,70
RAV Noord-Holland Noord18,716,013,4012,4012,7011,8011,8010,7010,70
RAV Amsterdam/Waterland15,214,012,6010,6010,509,7098,508,50
RAV Kennemerland17,721,315,2014,1012,6011,4011,801111,10
RAV Gooi- en Vechtstreek16,215,113,30119,608,808,908,909
RAV Haaglanden23,722,319,8017,8016,6013,9013,7014,5015
RAV Hollands Midden19,016,613,6011,9012,1012,2010,508,208
RAV Rotterdam-Rijnmond22,620,218,6017,4016,4015,8014,4013,6012,30
RAV Zuid-Holland Zuid20,417,116,3015,6015,1014,9013,7013,8013,40
RAV Zeeland24,422,822,3020,6019,2017,7016,8015,5014,70
RAV Midden West Brabant25,122,920,2018,5016,8018,7021,5020,1019,20
RAV Brabant Noord22,821,920,2019,101818,4019,6017,9017,80
RAV Brabant Zuidoost19,917,915,9014,801614,9013,5012,9011,70
RAV Noord- en Midden Limburg23,423,724,2022,7021,4020,1017,9017,1015,40
RAV Zuid Limburg22,520,720,6019,3018,2018,2018,1016,4016
RAV Flevoland19,317,515,9014,5014,5014,40141414,60
View all detail data

Minder A2-inzetten in noordwesten van Nederland

In de regio's Midden West Brabant, Groningen en Drenthe is het aantal A2-inzetten het grootst (ruim 25 per 1.000 inwoners). De regio's met een relatief klein aantal A2-inzetten per 1.000 inwoners liggen met name in het noordwesten. Amsterdam/Waterland kent het laagste aantal met minder dan 15 A2-inzetten per 1.000 inwoners. In 2017 zijn er in Nederland meer dan 1,3 miljoen ambulance-inzetten uitgevoerd, waaronder ruim 364.000 (28%) A2-inzetten. Naast A2-inzetten zijn er ook A1- (47%) en B-inzetten (26%) (AZN, 2018).

Regionale verschillen o.a. veroorzaakt door beoordeling urgentie

In Nederland worden tweemaal zoveel A1-inzetten als A2-inzetten uitgevoerd. Per regio verschillen deze verhoudingen. Het percentage A1-inzetten binnen het totale spoedvervoer (A1- en A2-inzetten) varieert van 50% (regio Twente) tot 76% (Amsterdam/Waterland). Het is waarschijnlijk dat regionale verschillen niet allee worden veroorzaakt door een verschil in de ernst van de meldingen, maar vooral ook door een andere beoordeling van urgentie op de meldkamer.

Meer informatie

    Experts en redactie

    Bronnen en literatuur

    Literatuur

    1. AZN. Tabellenboek 2017. Zwolle: AZN; 2018. Bron

    B-inzetten per RAV-regio

    B-inzetten 2017

    Per RAV-regio
    B-inzetten 2017, per RAV-regio
    B-inzetten 2017
    RAV-regio201720162015201420132012201120102009
    RAV Groningen25,324,924,2025,1025,6026,9028,1030,4027,10
    RAV Friesland17,617,316,7017,3016,7018,5020,7021,7021,50
    RAV Drenthe20,821,219,2019,1018,401818,1016,5016,40
    RAV Ijsselland17,817,416,9016,7018,1019,502120,8020,10
    RAV Twente17,117,51716,201615,7016,401514,50
    RAV Noordoost Gelderland13,813,71211,8012,1013,3013,801515
    RAV Midden Gelderland14,214,214,2013,601514,3015,601715,80
    RAV Gelderland Zuid21,021,119,801819,1019,7020,6021,5021,10
    RAV Utrecht23,023,823,4022,7024,1025,5027,6029,2030,90
    RAV Noord-Holland Noord11,913,012,7013,2013,9014,9015,3014,1014,40
    RAV Amsterdam/Waterland29,128,228,2027,3026,9028,1027,3027,5029,60
    RAV Kennemerland17,718,318,3017,5018,5020,1020,9022,1022,50
    RAV Gooi- en Vechtstreek25,824,924,7023,502323,9024,5023,4022,90
    RAV Haaglanden25,526,726,1025,3026,501314,1013,7012,60
    RAV Hollands Midden16,417,518,5017,4018,7019,602120,3021,20
    RAV Rotterdam-Rijnmond25,826,025,5024,3024,5025,8027,6028,9029
    RAV Zuid-Holland Zuid19,719,419,6019,5019,8019,1020,1021,1019,40
    RAV Zeeland13,714,915,7014,6013,50151516,5017,50
    RAV Midden West Brabant18,619,018,1017,2018,3017,2018,1019,3019,50
    RAV Brabant Noord12,613,412,4011,9012,7014,6015,8017,3017
    RAV Brabant Zuidoost16,516,716,1016,1016,501819,4019,6018,80
    RAV Noord- en Midden Limburg12,812,614,2013,1013,5013,9015,2015,9015,20
    RAV Zuid Limburg23,925,826,7025,8025,6026,3030,6030,9031
    RAV Flevoland11,210,511,2011,1011,40111111,6011,80
    View all detail data

    Veel B-inzetten in regio's met academische ziekenhuizen

    De grootste aantallen B-inzetten zijn vooral te vinden in de RAV-regio's waar zich academische ziekenhuizen bevinden. De aanwezigheid van deze ziekenhuizen zorgt voor meer speciaal patiëntenvervoer, en deze inzetten worden toegewezen aan de RAV die het vervoer verzorgt, ongeacht of de patiënt uit een andere regio komt. De regio Amsterdam/Waterland heeft met ruim 29 inzetten per 1.000 inwoners het hoogste aantal. In de regio Flevoland is het aantal B-inzetten per 1.000 inwoners juist relatief klein (ongeveer 11 per 1.000 inwoners). In 2017 zijn er in Nederland meer dan 1,3 miljoen ambulance-inzetten uitgevoerd, waarvan ruim 337.000 (26%) B-inzetten. Naast B-inzetten zijn er ook A1-inzetten (47%) en A2-inzetten (26%) (AZN, 2018).

    Meer informatie

      Experts en redactie

      Bronnen en literatuur

      Literatuur

      1. AZN. Tabellenboek 2017. Zwolle: AZN; 2018. Bron

      Prestaties A1-inzetten per RAV-regio

      A1-inzetten binnen 15 minuten bij de patiënt 2017

      Per RAV-regio
      A1-inzetten binnen de 15-minutennorm per RAV-regio 2017
      A1-inzetten binnen 15 minuten bij de patiënt 2017
      RAV-regio201720162015201420132012201120102009
      RAV Groningen93,693,494,6094,2094,9095,5095,6094,7094,10
      RAV Friesland93,292,892,5091,309290,2088,5089,5088,70
      RAV Drenthe91,091,792,8092,8093,5092,6093,7091,8093,40
      RAV Ijsselland94,094,393,8093,90939392,5093,3093,60
      RAV Twente95,095,094,9094,7094,5094,7094,3093,2093,70
      RAV Noordoost Gelderland92,692,192,2091,1089,2089,8089,8089,3087,50
      RAV Midden Gelderland94,293,891,7092,6092,5095,109594,7091,10
      RAV Gelderland Zuid93,292,89494,8094,7094,5093,4092,2089,80
      RAV Utrecht93,093,993,8095,5095,1095,4095,909595,80
      RAV Noord-Holland Noord90,692,89392,4092,5087,609089,6090,30
      RAV Amsterdam/Waterland90,292,892,9093,3091,4093,3094,3093,2091,70
      RAV Kennemerland95,795,495,509595,3095,2095,809594,70
      RAV Gooi- en Vechtstreek94,394,895,9096,6096,6096,9096,1094,9094,70
      RAV Haaglanden93,693,994,309595,4095,90979797
      RAV Hollands Midden93,894,494,2093,1094,9095,5095,5095,8095,70
      RAV Rotterdam-Rijnmond88,592,892,3091,5090,9089,1090,3088,9089,70
      RAV Zuid-Holland Zuid93,193,794,2093,3092,8093,9093,8092,3092,50
      RAV Zeeland92,592,392,3091,1090,6089,3088,2084,6081,50
      RAV Midden West Brabant92,893,692,9093,4088,809292,3089,3090,50
      RAV Brabant Noord92,593,393,3094,2089,2093,609492,5091,90
      RAV Brabant Zuidoost91,792,892,5091,5093,5093,4092,4092,5092,10
      RAV Noord- en Midden Limburg91,490,891,5091,7090,3089,5089,8087,7085,90
      RAV Zuid Limburg95,296,196,6096,9092,4091,9091,8090,6090,90
      RAV Flevoland93,594,394,8093,7093,6092,5092,6092,4091,50
      View all detail data

      Meeste A1-inzetten binnen 15 minuten ter plaatse

      In deze kaart wordt per RAV-regio het percentage A1-inzetten dat binnen 15 minuten responstijd is uitgevoerd weergegeven. Het percentage varieert tussen de 88,5% in Friesland en 95,7% in Midden West Brabant. In 2017 zijn er in Nederland ruim 611.000 A1-inzetten uitgevoerd. Bij ruim 92% van deze inzetten is de ambulance binnen 15 minuten na de melding bij de patiënt gearriveerd. De landelijk gemiddelde responstijd van A1-inzetten bedroeg in 2017 9:41 minuten. Dit ligt ruim onder de norm van 15 minuten (AZN, 2018). 

      Meerdere oorzaken voor overschrijding van de 15-minutennorm

      Overschrijdingen van 15-minutennorm kunnen meerdere oorzaken hebben. Naast onvoldoende spreiding van standplaatsen en een onvoldoend aantal ingezette ambulances is ook overmacht een belangrijke oorzaak van overschrijdingen; dat zijn meestal incidentele situaties zoals slecht weer, opgebroken wegen of een onvindbaar adres. Hiernaast spelen ook meld- en uitruktijd, processen op de meldkamer en op de ambulancediensten een rol. In het algemeen zijn in stedelijk gebied de responstijden korter dan in landelijk gebied. De afstanden zijn daar korter en de meeste ambulances zijn gestationeerd bij hogere bevolkingsconcentraties.

      Meer informatie

      Experts en redactie

      Bronnen en literatuur

      Literatuur

      1. AZN. Tabellenboek 2017. Zwolle: AZN; 2018. Bron

      Prestaties A2-inzetten per RAV-regio

      A2-inzetten binnen 30 minuten bij de patiënt 2017

      Per RAV-regio
      A2-inzetten binnen 30 minuten bij de patiënt 2017
      RAV-regio201720162015201420132012201120102009
      RAV Groningen95,695,896,2096,1096,2095,7094,6093,8092,10
      RAV Friesland97,897,497,309796,809796,7096,9096,70
      RAV Drenthe96,596,69796,6095,8097,2095,8094,7095,70
      RAV Ijsselland95,596,996,8096,7095,6094,409596,6095,60
      RAV Twente97,097,097,1097,7097,109796,309594,80
      RAV Noordoost Gelderland91,392,09393,4091,4092,5091,9092,1088,50
      RAV Midden Gelderland94,893,594,6093,6093,3094,3094,4093,9094,30
      RAV Gelderland Zuid97,998,298,3098,4097,5097,8096,6096,5095,30
      RAV Utrecht96,195,895,6096,7096,2096,4096,7095,4094,60
      RAV Noord-Holland Noord96,197,998,2098,1097,6095,4095,2095,1094,90
      RAV Amsterdam/Waterland94,295,893,7096,3095,609595,4094,6087,80
      RAV Kennemerland96,596,798,3096,909695,4096,8096,2095,70
      RAV Gooi- en Vechtstreek96,696,998,20989797,5097,609796,40
      RAV Haaglanden94,995,795,3097,2095,5096,2095,8095,7093
      RAV Hollands Midden98,498,598,109797,8097,309797,4097,70
      RAV Rotterdam-Rijnmond95,796,996,4094,6094,9094,409493,5092,20
      RAV Zuid-Holland Zuid98,998,899,1098,7098,5097,8097,709797,10
      RAV Zeeland96,195,695,9095,9094,4094,3094,7094,3092,70
      RAV Midden West Brabant97,798,198,3098,5097,2098,4098,2097,7097,80
      RAV Brabant Noord97,097,497,7097,3096,1097,3097,1096,8096
      RAV Brabant Zuidoost97,698,097,309797,2098,1097,709897,60
      RAV Noord- en Midden Limburg94,294,395,9096,6096,909797,2096,2095,90
      RAV Zuid Limburg97,098,498,1098,6097,4097,5096,9095,8096,40
      RAV Flevoland97,798,297,7097,5097,2095,7095,2093,7094,30
      View all detail data

      Meeste A2-inzetten binnen 30 minuten ter plaatse

      In deze kaart wordt het percentage A2-inzetten binnen 30-minuten in 2017 per RAV-regio weergegeven. Het percentage A2-inzetten binnen 30 minuten varieert tussen de 91,3% in de regio Noordoost Gelderland en 98,9% in de regio Zuid-Holland Zuid. Bij 96,1% van deze inzetten heeft de ambulance binnen 30 minuten na de melding de patiënt bereikt (AZN, 2018).

      Meer informatie

      Experts en redactie

      Bronnen en literatuur

      Literatuur

      1. AZN. Tabellenboek 2017. Zwolle: AZN; 2018. Bron

      Verantwoording

      Definities
      • Acute zorg

        Beleving zorgvrager staat centraal bij acute zorg

        Onder acute zorg wordt binnen VZinfo verstaan: 'Alle zorg die niet kan wachten tot de eerstvolgende mogelijkheid op werkdagen om de huisarts of hulpverlener te raadplegen'. Deze definitie wordt gehanteerd in het Nederlandse Triage Systeem (Drijver & Jochems, 2006) en is oorspronkelijk opgesteld door de Nederlandse Patiënten Consumenten Federatie (NPCF, 2006). Het ministerie van VWS sluit bij deze definitie aan: ‘een door de zorgvrager en/of zorgverlener ervaren onvoorziene en onmiddellijke behoefte aan diagnostiek en behandeling’ (VWS, Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, 2008). De beleving van de zorgvrager staat in deze definities centraal. Een persoon zal bij grote kans op overlijden of irreversibele gezondheidsschade zeker behoefte hebben aan acute zorg, maar ook bij hevige pijn, ernstig ongemak of ongerustheid kan een persoon dat hebben. Volgens deze definitie kan acute zorg ook bestaan uit alleen een telefonisch advies of een geruststelling.

        Begrip acute zorg hangt af van perspectief

        De definities hangen af van onder andere het gehanteerde perspectief, maar soms ook van de beroepsgroep die de definitie hanteert. Zo wordt acute zorg ook beschreven als ‘zorg in situaties waarin zonder acuut ingrijpen gevaar is voor overlijden of irreversibele gezondheidsschade’. Dan gaat de acute zorg meer om leven en dood of om (zeer) ernstig letsel met kans op blijvende gezondheidsschade (Schrijvers, 2003 , van Blerck-Woerdman et al., 2008). Deze definitie is geformuleerd vanuit het perspectief van de zorgverlener na het beoordelen van de aanvankelijke zorgvraag. Volgens deze definitie valt de hulpverlening bij ernstig ongemak of ongerustheid van een persoon niet onder de acute zorg. In deze lijn behoort het overgrote deel van de huisartsenzorg, al dan niet verleend vanuit een huisartsenpost, ook niet tot de acute zorg. Een term die in de definities van acute zorg ook voorkomt, is dringende zorg (Van Baar et al., 2007). Dringende zorg wordt omschreven als urgente zorg waarvoor de zorgverlening wel een paar uur maar niet veel langer kan wachten.

        Onderscheid tussen acute zorg in individuele gevallen en bij grote ongevallen of rampen (GHOR)

        Er wordt een onderscheid gemaakt tussen acute zorg in individuele gevallen en in het geval van een groot ongeval of een ramp. In individuele gevallen is er sprake van reguliere acute zorg. De reguliere zorg wordt bij grote ongevallen, met meer dan vijf slachtoffers, en bij rampen opgeschaald naar de Geneeskundige Hulpverleningsorganisatie in de Regio (GHOR). De GHOR is gericht op rampenbeheersing, rampenbestrijding en de organisatie tijdens rampen en coördineert de inzet van geneeskundige diensten tijdens rampen en grote ongevallen.

        Bronnen en literatuur

        Literatuur

        1. Drijver R, Jochems P. Nederlands Triage Systeem: op weg naar eenduidige triage. Utrecht: Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG); 2006. Bron
        2. NPCF. Acute Zorg Uitgangspunten en kwaliteitscriteria vanuit patiëntenperspectief . Utrecht: Nederlandse Patiënten Consumenten Federatie (NPCF) ; 2006. Bron
        3. VWS, Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Kamerstuk: Kiezen voor bereikbaarheid en kwaliteit van zorg. Den Haag: VWS, Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport; 2008. Bron
        4. Schrijvers AJP. Achtergrondstudie Acute zorg. RVZ, Raad voor de Volksgezondheid en Zorg ; 2003. Bron
        5. van Blerck-Woerdman A, Bosma H, Braat D.D.M., Carter E.R., Groot W.N.J., Mackenbach JP, et al. Achtergrondstudies Schaal en zorg. Den Haag: RVZ, Raad voor de Volksgezondheid en Zorg; 2008. Bron
      • Classificatie van de urgentie van de zorgvraag naar de richtlijnen van het Nederlands Triage Systeem

         

        Urgentie klasse

        Omschrijving

        Te verlenen actie

        U0 Reanimatie Uitval van ten minste één vitale functie (ademhaling, hartslag), wat betekent dat gereanimeerd moet worden.

        U1

        Levensbedreigend

        Onmiddellijk actie, de vitale functies zijn in gevaar of uitstel van behandeling leidt tot ernstige en onherstelbare schade van de gezondheid.

        U2

        Spoed

        Vitale functies zijn (nog) niet in gevaar, maar er is een reële kans dat de toestand snel verslechtert of dat uitstel van behandeling tot ernstige en onherstelbare schade van de gezondheid leidt. Zo vlug mogelijk actie.

        U3

        Dringend

        Niet te lang uitstel, binnen enkele uren om medische en/of humane redenen.

        U4

        Niet dringend

        Er is geen tijdsdruk om medische of andere gronden. Het moment en de plaats van de afspraak worden met de aanvrager/patiënt overeengekomen.

        U5

        Advies

        Een fysieke beoordeling kan wachten tot de volgende werkdag.

        Bron: Nederlandse Triage Standaard (NTS)

      Bronverantwoording
      • Steeds meer informatie beschikbaar over gebruik acute zorg

        De acute zorg was lange tijd een sector waarover relatief weinig informatie over het zorggebruik bekend was. Mogelijk had dat te maken met de spoedeisendheid van gezondheidsproblemen die zich daar voordoen, waardoor onderzoek en registratie erbij inschoot. Vanaf 2004 heeft een reeks van onderzoeken genaamd ‘meetweken spoedzorg’, uitgevoerd door het Julius Centrum, veel nieuwe informatie opgeleverd over het gebruik van acute zorg op huisartsenposten, afdelingen Spoedeisende hulp, ambulancediensten en andere zorginstellingen. In twee regio’s is recent nog gemeten. Ook de jaarlijkse sectorrapportages van Ambulancezorg Nederland (AZN), waarvan de eerste betrekking had op 2006, hebben een impuls aan de kennis gegeven. Informatie over huisartsenposten is toegenomen door de Brancherapporten van InEen (InEen, 2014) en NIVEL Zorgregistraties Eerstelijn. Gegevens over SEH-bezoek kunnen betrokken worden van het DBC-Informatiesysteem (DIS). Hierin worden  zorgactiviteiten (verrichtingen) geregistreerd, waaronder ‘spoedeisende hulp contact op de SEH-afdeling’. Het Letsel Informatie Systeem (LIS) is een bron die onder andere informatie biedt over de oorzaak van letsels van patiënten die een SEH bezoeken. Hieraan doet een steekproef van SEH’s in Nederland mee. De meeste SEH’s die aan LIS deelnemen, registreren ook niet-letsels.Vanaf 2012 vindt jaarlijks een landelijke meting plaats bij alle SEH's die 24 uur per dag en 7 dagen per week open zijn (Gaakeer et al., 2016; Gaakeer et al., 2014). Dit zijn gegevens over ondermeer aantallen patiënten en herkomst van patiënten. Gegevens specifiek op het gebied van trauma zijn vanaf 2007 beschikbaar gekomen door de Nederlandse Trauma Registratie.

        Patiënten met acute psychische problemen meestal direct naar crisisdienst van GGZ-instelling

        Soms hebben specialismen een eigen ingang in het ziekenhuis, en komen patiënten met acute gezondheidsproblemen niet eerst op de SEH. Dergelijke specialismen zijn bijvoorbeeld oogheelkunde, verloskunde en kindergeneeskunde. Patiënten met acute psychische problemen die zorg ontvangen, krijgen die zorg over het algemeen eerst van de huisarts, die eventueel de crisisdienst van een GGZ-instelling kan inschakelen. Als opname noodzakelijk is, worden dergelijk patiënten vervoerd naar een GGZ-instelling. Alleen als er ook nog acute lichamelijke problemen zijn, bijvoorbeeld bij auto-intoxicatie, zullen patiënten eerst nog vervoerd worden naar een SEH.  

        Bronnen en literatuur

        Bronnen

        1. Letsel Informatie Systeem, LIS. zorggegevens.nl

        Literatuur

        1. InEen. Benchmarkbulletin Huisartsenposten 2013. Utrecht: InEen; 2014. Bron
        2. Gaakeer MI, van den Brand L, Gips E, van Lieshout JM, Huijsman R, Veugelers R, et al. Landelijke ontwikkelingen in de Nederlandse SEH’s; aantal en herkomst van patienten in de periode 2012-2015. Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. 2016. Bron
        3. Gaakeer MI, van den Brand CL, Veugelers R, Patka P. Inventarisatie van SEH-bezoeken en zelfverwijzers. Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. 2014. Bron
      • Tabel: Bronnen bij de cijfers over acute zorg

        Bron

        Indicator in VZinfo

        Gepresenteerde populatie VZinfo

        Meer informatie

        Benchmark HAP Huisartsenposten en SEH's, Gebruik huisartsenposten N.v.t. InEen
        CBS Nabijheidsstatistiek Bereikbaarheid huisartsenposten N.v.t CBS Statline
        Drive Time Matrix Reistijden  N.v.t. Geodan
        Landelijke Traumaregistratie Gebruik MMT Nederlandse bevolking Landelijk netwerk acute zorg
        Letsel Informatie Systeem Gebruik SEH Nederlandse bevolking VeiligheidNL,
        Representativiteit van de LIS steekproef
        Nivel Zorgregistraties Contacten huisartsenposten Nederlandse bevolking Nivel
        Nederlandse Zorgautoriteit Tarieven huisartsenposten N.v.t. NZa
        Sectorkompas ambulancezorg AZN Kengetallen ambulancezorg Ambulancezorg Nederland AZN
               
      • Locaties huisartsenposten

        Voor de huisartsenposten is gebruik gemaakt van de Benchmark-2016 (InEen, 2017) met peildatum 31 december 2016. Na deze datum zijn de volgende wijzigingen opgetreden:

        • Vanaf 1 januari 2017 maakt de huistartsenpost Oosterhout geen deel meer uit van de HDS West-Brabant.
        • Sinds 3 april 2017 is de huisarstenpost in Venray 's nachts gesloten. Alle acute zorgvragen worden vanaf deze datum behandeld vanuit de HAP in Venlo.
        • Op 24 april 2017 is de huisartsenpost Antonioshove in Leidschendam verhuisd naar Bronovo Ziekenhuis (Den Haag).
        • Eind november 2017 is de huisartsenpost op het terrein van het Martini Ziekenhuis (Groningen) geopend. De huisartsenpost op het Damsterdiep (Groningen) is vanaf die datum gesloten.

        Voor de SEH is gebruik gemaakt van de Analyse gevoelige ziekenhuizen 2017 (Kommer et al., 2017) met als peildatum april 2017. Na deze datum zijn de volgende wijzigingen opgetreden:

        • De SEH van HMC Antoniushove in Leidschendam is gesloten.
        • De SEH van het Zuwe Hofpoort ziekenhuis in Woerden is van 24/7 uur pr week teruggebracht naar dag/avond-openstelling.

        Bronnen en literatuur

        Literatuur

        1. InEen. Benchmarkbulletin huisartsenposten 2016. Utrecht: Ineen; 2017. Bron
        2. Kommer GJ, Gijsen R, de Bruin-Kooistra M, Deuning CM. Aanbod en bereikbaarheid van de spoedeisende ziekenhuiszorg in Nederland 2017: Analyse gevoelige ziekenhuizen 2017. Bilthoven: Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM); 2017. Bron | DOI
      • Acute zorg: Letsel Informatie Systeem; SEH-behandelingen

        In het Letsel Informatie Systeem (LIS) van VeiligheidNL worden patiënten geregistreerd die zich melden op de afdeling Spoedeisende Hulp (SEH) van een selectie van ziekenhuizen in Nederland. In 2016 namen dertien SEH’s deel aan LIS. Alle dertien SEH’s registreren in LIS gedetailleerde informatie over acute lichamelijke letsels. Elf registreren in LIS ook bezoeken vanwege een acute ziekte of aandoening, waarvan negen onderscheid maken naar diagnosegroep. Op basis van de steekproef van ziekenhuizen is door VeiligheidNL een schatting gemaakt van het aantal SEH-behandelingen op nationaal niveau. De methode van deze extrapolatie is beschreven in een factsheet

        VeiligheidNL streeft naar een representatieve steekproef van SEH’s. Daarom zijn zowel UMC’s, een topklinisch ziekenhuis en kleinere ziekenhuizen opgenomen in de steekproef van SEH's. Desondanks is het mogelijk dat achtergrondkenmerken van de populatie in het verzorgingsgebied van de betreffende LIS-ziekenhuizen afwijken van die van niet aan LIS deelnemende ziekenhuizen. Sommige achtergrondkenmerken (demografische en sociaal-economische) hangen samen met SEH-gebruik. Een SEH in een regio met bijvoorbeeld relatief veel ouderen of personen met een lage SES heeft vaak een ander aantal en soort behandelingen dan een ‘gemiddelde’ SEH. Ook is het mogelijk dat de nabijheid van huisartsenposten, of de wijze van samenwerking met huisartsenposten, voor LIS-ziekenhuizen verschilt van ziekenhuizen die niet aan LIS deelnemen. Ten slotte kan de stedelijkheid van invloed zijn. In dunbevolkte gebieden ligt het aantal SEH-bezoeken verhoudingsgewijs lager. Mogelijk heeft dat te maken met de grotere afstand van de patiënt tot een SEH, waardoor deze minder geneigd is de SEH te bezoeken.

        Artsen registreren van patiënten die de SEH bezoeken een diagnose. Regelmatig kennen zij een diagnose uit de diagnosegroep Symptomen toe (voluit: Symptomen en onvolledig omschreven ziektebeelden). In die gevallen was er nog te veel onzekerheid om een specifieke diagnose te stellen, was de diagnostiek nog niet afgerond, of bleken de klachten (vooralsnog) mee te vallen. Symptoomdiagnosen zijn bijvoorbeeld koorts, pijn op de borst of afwijkende bevinding van onderzoek.

        Bronnen en literatuur

        Bronnen

        1. Letsel Informatie Systeem, LIS. zorggegevens.nl
      • Beperkte kennis over zorggebruik door hele acute zorgketen

        Veel onderzoeken beperken zich tot het beschrijven van het zorggebruik binnen één type organisatie, terwijl we idealiter het zorggebruik van patiënten door de hele acute zorgketen zouden willen laten zien. Daartoe zouden patiënten door de keten gevolgd moeten worden, zodat inzicht ontstaat in patiëntenstromen van de thuissituatie of ongevalsplaats naar HAP, ambulance of SEH, en de daaropvolgende transities naar een of meerdere volgende zorginstellingen (andere acute zorginstelling, opname in ziekenhuis, ontslag naar huis, terugverwijzing naar huisartspraktijk). Dergelijk onderzoek is lastig en registraties in de verschillende onderdelen van de keten zijn zelden koppelbaar. Wat wel bekend is over patronen van acuut zorggebruik, is bekend uit afzonderlijke onderzoeken of registraties bij één type zorgaanbieder. Daar wordt soms geregistreerd waar patiënten vandaan kwamen en waarnaar ze worden verwezen. 

      • Acute zorg: DBC-Informatiesysteem (DIS)

        Het DIS wordt gebruikt voor het registreren van onder andere zorgtrajecten binnen de ziekenhuiszorg. Om zorg die uitgevoerd wordt op de SEH te kunnen onderscheiden, kan een selectie gemaakt worden van zorgactiviteiten met de omschrijving ‘spoedeisende hulp contact op de SEH-afdeling’. Andere relevante elementen die vastgelegd worden bij de registratie van zorgtrajecten, zijn diagnose en specialisme.

      • NIVEL Zorgregistraties eerste lijn

        In 2013 zijn in het kader van NIVEL Zorgregistraties eerste lijn gegevens verzameld over 1,7 miljoen patiënten die contact hadden met huisartsenposten die onderdeel uitmaken van 28 huisartsendienstenstructuren. In totaal zijn er 54 huisartsendienstenstructuren. Het aantal inwoners in het verzorgingsgebied bedroeg 11 miljoen. De resultaten over 2012 hebben betrekking op 1,5 miljoen patiënten die contact hadden met huisartsenposten die onderdeel uitmaken van 25 huisartsendienstenstructuren. Toen had het verzorgingsgebied betrekking op 9,9 miljoen inwoners.

        Meer informatie

        Bronnen en literatuur

        Bronnen

        1. NIVEL Zorgregistraties eerste lijn, NIVEL Zorgregistraties. zorggegevens.nl
      • Gebruik ICPC-codering op de huisartsenpost

        Symptomen en aandoeningen van personen die gebruik maken van de huisartsenpost zijn geregistreerd met behulp van de International Classification of Primary Care (ICPC). Alleen ICPC-codes in de range 01 tot en met 29 (symptomen) en in de range 70 tot en met 99 (aandoeningen) worden beschouwd als betekenisvolle ICPC-codes. Daarnaast worden ook A44 (inenting), R44 (influenzavaccinatie) en X37 (cervix-uitstrijkje) als betekenisvolle ICPC-codes beschouwd. 

        In 2013 registreerden zorgverleners op de huisartsenpost bij gemiddeld 83% van de contacten een betekenisvolleICPC-code. Dit percentage is gestegen ten opzichte van 2012. De verschillen tussen huisartsendienstenstructuren blijven echter groot (27-99%). Het aantal contacten zonder ICPC-code is in 2013 gedaald ten opzicht van 2012 (van 20% naar 12%). Ook hierin zijn grote verschillen tussen huisartsendienstenstructuren (0-73% in 2013) (NIVEL Zorgregistraties eerstelijn).

      • RIVM Ambulanceritten per RAV-regio

        De vergunninghouders van de individuele RAV-regio's leveren hun rittendatabases aan bij het RIVM. Het RIVM berekent vervolgens de productie- en prestatiecijfers. Berekeningen zijn gebaseerd op de meetplannen, die zijn vastgesteld door het Algemeen Bestuur van Ambulancezorg Nederland. Het RIVM past de meetplannen op eenduidige en uniforme wijze voor alle regio’s toe.

        De databewerking door het RIVM verloopt in twee stappen:

        • In de eerste stap worden per regio de ritgegevens en de stamtabellen ingelezen in een database waarna productiecijfers worden geselecteerd. De selectie van de productiecijfers worden in een verslag voorgelegd aan de regio. Na goedkeuring door de regio worden de productiecijfers ingelezen in een landelijke database.
        • In de tweede stap van de databewerking wordt een analyse van de ritgegevens uitgevoerd conform de AZN-meetplannen. De resultaten hiervan worden ter goedkeuring aan de regio voorgelegd. Na goedkeuring zijn de cijfers beschikbaar.
      Methoden
      • Acute zorg: DBC-Informatiesysteem (DIS)

        Het aantal SEH-zorgactiviteiten met een zorgactiviteitdatum in 2012 is geteld, die behoren bij alle actieve (lopende) DBC-subtrajecten in 2012. Met actieve DBC-subtrajecten wordt bedoeld de subtrajecten die in 2012 open hebben gestaan (geopend in 2011 en gesloten in 2012, geopend en gesloten in 2012, of geopend in 2012 en gesloten in 2013). De gebruikte zorgactiviteitencode is 190015, en is in de DIS-registratie gedefinieerd als ‘spoedeisende hulp contact op de SEH-afdeling’, met als toelichting dat het gaat om zorgvragen die zich acuut en onmiddellijk voordoen. SEH-zorgactiviteiten kunnen naast andere zorgactiviteiten worden geregistreerd. Bovendien kunnen ze bij alle diagnosen worden geregistreerd, indien er sprake is van spoedeisende zorg. Voor iedere keer dat een patiënt binnen een jaar op een SEH-afdeling wordt behandeld, wordt een SEH-zorgactiviteit geregistreerd. In het geval dat er in het DIS meer dan één SEH-zorgactiviteit op eenzelfde dag is geregistreerd binnen hetzelfde DBC-subtraject (zelfde diagnose en specialisme), is dit als één SEH-zorgactiviteit geteld.

        Voor de berekening van de cijfers voor VZinfo is uitgegaan van het peiljaar 2012. Hiervoor waren gegevens nodig van DBC-subtrajecten die in 2013 zijn afgesloten. Het RIVM heeft de methode voor het berekenen van de SEH-zorgactiviteiten op basis van het DIS opgesteld in overleg met het CBS.

      • Rijtijdenanalyse ambulances

        Begin 2016 heeft het RIVM een nieuwe versie van het rijtijdenmodel in gebruik genomen. In de periode 1 juli 2014 tot en met 30 juni 2015 heeft het RIVM nieuwe metingen van ambulancesnelheden laten uitvoeren. Hierbij zijn snelheden in heel Nederland gemeten. Uit de meetgegevens zijn gemiddelde snelheden bepaald. Er worden 11 wegtypes gehanteerd, er is onderscheid gemaakt naar regio en tijdstip op de dag en er is rekening gehouden met verschillen tussen binnen en buiten de bebouwde kom. De nieuwe gemiddelde snelheden zijn gebruikt in een routeplanner die toegesneden is op hulpdiensten. In deze routeplanner kan bijvoorbeeld gebruik worden gemaakt van busbanen die afgesloten zijn voor normaal personenautoverkeer. Ook zijn afritten van snelwegen specifiek voor hulpdiensten opgenomen in de wegenkaart van de routeplanner.

        De volgende kanttekeningen kunnen bij het rijtijdenmodel gemaakt worden:

        • Het komt voor dat ambulances onderweg zijn als ze opgeroepen worden, bijvoorbeeld op de terugreis van het ziekenhuis naar de standplaats. Ook wordt er wel voor gekozen om op drukke tijden aanwezig te zijn op of nabij de snelweg. In beide gevallen wordt gesproken van rijdende paraatheid. Met dergelijke situaties wordt in de kaarten geen rekening gehouden.
        • Een aantal grote bedrijven heeft een eigen bedrijfsambulancedienst. De bijbehorende locaties zijn niet opgenomen in de kaart. Hierdoor zal de bereikbaarheidsituatie op sommige plaatsen bijvoorbeeld op de Maasvlakte in werkelijkheid anders zijn dan in de kaart.
        • In de gemiddelde snelheden die gebruikt zijn voor deze analyse is rekening gehouden met vertraging door congestie op verschillende wegsoorten (stad, platteland, snelweg etc.).
        • In de gebruikte maat wordt geen rekening gehouden met voorwaardescheppende inzetten. Wanneer alle ambulances van een bepaalde locatie in actie zijn, verandert de bereikbaarheidssituatie in de regio op dat moment. In dergelijke gevallen wordt soms een ambulance vanuit een andere standplaats tijdelijk op een strategische plaats ergens tussen beide posten gestationeerd zodat toch nog een redelijke rijtijd gegarandeerd kan worden. Dit wordt een voorwaardescheppende inzet genoemd.
        • Er wordt in deze modelmatige weergave voorbij gegaan aan het feit dat langs de landsgrenzen bijstand vanuit het buitenland (België en Duitsland) kan worden geleverd.
      • Bereikbaarheidspercentages

        De bereikpercentages in deze kaart (Inwoners binnen bereik van een ambulancestandplaats) zijn anders dan in het Referentiekader. Dat komt omdat deze kaart uitgaat van de werkelijke spreiding van standplaatsen, terwijl het referentiekader een eigen, modelmatige, spreiding hanteert. Het referentiekader is een planninginstrument, de werkelijke spreiding kan hiervan afwijken, bijvoorbeeld om hogere bereikpercentages te realiseren.

        In bereikbaarheidsmodellen wordt uitgegaan van 3 minuten voor de ontvangst en uitvraag van de melding, verstrekking van de inzetopdracht en het uitrukken van het ambulanceteam; de netto rijtijd is 12 minuten. Ook is uitgegaan van open grenzen. Dat wil zeggen dat gebieden ook door standplaatsen van buiten de eigen regio aangereden mogen worden. Steunpunten die gebruikt worden voor voorwaardescheppende inzetten en DAM-standplaatsen (Dynamisch Ambulance Management) zijn niet meegenomen in de berekeningen. Het gehanteerde rijtijdenmodel is dezelfde als die gebruikt is in het 'Referentiekader spreiding en beschikbaarheid ambulancezorg 2013' (Kommer & Zwakhals, 2013).

        Bronnen en literatuur

        Literatuur

        1. Kommer GJ, Zwakhals SLN. Referentiekader spreiding en beschikbaarheid ambulancezorg 2013. Bilthoven: Rijksinstituur voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM); 2013. Bron

      Data en gegevensbronnen